به گواهی تاريخ
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٥  

یکی از جا های دیدنی در ولونگنگ سد Cordeaux  است. این سد دومین سد بزرگ از چهار سدی می باشد که بر روی رودخانه یNepean  بسته شده است. با توجه به این که تاریخ اتمام سد سال 1929 بوده می توان از آن به عنوان یک شاهکار مهندسی عظیم یاد کرد که حتی در حال حاضر نیز قابل تقدیر است.

 

                             سد کوردکس

 

وجود این سد از همان ابتدا، گذشته از ذخیره ی ارزشمند آب رودخانه، باعث بوجود آمدن جاذبه های توریستی و گردشگری در این منطقه شده است. در فضای اطراف سد، پارکی با چشم انداز زیبا و با امکانات طبخ غذا و به قول استرالیایی ها barbecue وجود دارد که در این فصل زیبای بهار برای گردش و تفریح بسیار مناسب است.

 

                            منطره ی سد

این روز ها که مشغول خواندن کتاب از دل گریخته ها بودم بی اختیار یاد این سد و سایر کار های زیر بنایی در استرالیا افتادم که قدمتی صد ساله دارند. به دنبال پیدا کردن ریشه ی عقب افتادگی ایران از استرالیا، تاریخ ایران را از نخستین سال های درخشش استرالیا در ذهن مرور کردم و به جز ظلم و عیاشی شاهان و از دست رفتن عزت و خاک ایران چیزی نیافتم.

            

آیا بهتر نیست تواقعات استوار بر پایه های 2500 ساله را واقع بینانه تر بنگریم وبه جای تفاخر بر چند ستون حاکی از تمدن دیرین موقعیت خود را در قرون اخیر بازبینی کنیم و جایگاه خود را آنچنانکه هست بیابیم؟


کلمات کلیدی: