فروش لوازم دست دوم در استرالیا
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٢  

هر چیز که خوار آید همیشه خار آید

یکی از کارهای رایج در اینجا فروش لوازم دست دوم در منازل با عنوان گارژ سل است.

بر خلاف ما ایرانیها که عادت به انباشتن لوازم به درد نخور در انباریها و زیر پله ها و پشت بام ها داریم با این پندار که هر چیز خار آید روزی به کار آید و اونقدر به مال دنیا وابسته ایم که حاضر نیستیم از مستهلک ترین آن دل بکنیم در اینجا به راحتی لوازم منزلشون رو با نازل ترین فیمت حراج میکنند. البته عواملی از قبیل هزینه ی بالای حمل ونقل در اسباب کشی ها، همچنین درآمدهای بالا و تنوع طلبی هم در به وجود آمدن این پدیده موثره.

در این گذر دانشجوها و اونهایی که در اینجا قصد اقامت کوتاه مدت دارند و حتی شهروندان متمکن از این بازارها استفاده می برند.

===========

فرزند بیشتر رفاه بیشتر بیشتر خانواده های جوان در این شهر سه چهار تا بچه ی قد و نیم قد دارند. اکثر خانواده ها ترجیح میدند بچه های پشت سر هم داشته باشند . دیدن مادارن باردار با یک کالسکه ی دو نفره که دو تا بچه ی تپل مپل با اختلاف سنی پایین توش خوابند عادیه. اوایل فکر میکردم بچه های توی کالسکه دو قلویند!!

ما در ایران به خاطر داشتن بچه های قد و نیم قد خودمون رو ملامت می کنیم و مشکلات اقتصادی و فرهنگی بسیاری از خانواده ها رو به داشتن یک یا دو فرزند راضی کرده. و حالا این طرف کره ی زمین در این کشور پیشرفته همه ی امکانات فراهم میشه تا یه خانواده بتونه فرزندان زیادی داشته باشه. دولت استرالیا برای نگهداری کودکان به خانواده ها حقوق میده!