آواز دهل شنيدن از دور خوش است
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸٤  

صدای جوان هایی که مست و بی خود تر از همیشه در خیابان فریاد میزنند هنوز بعد از این همه مدت برایم غریب است.

چطور می شود که انسان با دست خودش چنین کاری کند؟ این حرکات زشت و زننده!!!

 پسری از شدت گرما در این روز سرد زمستانی لباس هایش را در آورده و سرش را زیر خاک و برگ پای درخت ها کرده و نعره میزند. .دختری جیغ می کشد. بطری مشروبی در هوا می چرخد و کنار درختی می شکند...

 گفتنی نیست  ... دیدنی هم نیست ولی از آپارتمانی در طبقه ی سوم که از سه طرف به خیابان مسلط است و از بد حادثه درست رو به روی unibar قرار دارد ناخواسته می توان خیلی چیز ها را دید.

تعطیلات شنبه و یکشنبه برای این جماعت خوش گذران بی دغدغه کم است که شب جمعه را هم به آن افزوده اند.

هنوز به این سر و صدا ها عادت نکرده ام. تا ساعت دوی نصف شب از این خیابان صدای  همه جور حیوان متمدنی  می آید.

خدا را شکر آمدیم و تمدن این طرف آب را هم دیدیم!

 

 

 با تشکر از دوستان خوبم مينا و سعید و دیگر دوستان که برای پست قبلی توضیحات مفید و آموزنده ای فرستادند.

*این میوه بیشتر در مکزیک و ایالت کالیفرنیا آمریکا کشت و کار می شه. در مناطقی که مرکبات رو پرورش می دهند این میوه رو می شه کشت و کار کرد. توی ایران تنها چند درخت در ایستگاه تحقیقات میناب وجود داره و توی بعضی میوه فروشی های تهران میتونید میوه های وارداتی اون رو ببینید. حدودا 20 درصد چربی داره و به خاطر اینکه بتونند راحتتر به بازار برسونند به صورت نارس چیده می شه. یکی از مصارف بسیار جالب اون استفاده اون توی تهیه کرم های پوست هست. پرورش اون در سطح وسیع توی ایران توصیه نمی شه. چون با شرایط ایران آدابته نشده و اهلی کردن اون نیاز به برنامه چند ساله تحقیقاتی داره. در مورد مزه اش بگم که چون در کل میوه معطری نیست با میوه های معطر قابل مقایسه نیست. یکی از سادادهای بسیار راحت اون مخلوط کردن این میوه با پودر سیر مقداری آبلیمو و کمی فلفل تهیه می شه که خیلی خوشمزه هست.

*ميوه آوکادو را در مازندران (عباس آباد) به طور وحشی (غير مکانيزه و باغ) و به صورت تک درخت ديدم. فکر کنم بومی آفريقا است و در آنجا کاربردهای زيادی دارد و با ماست آن را می خورند و حتی خام. ويتامين آ بسيار زيادی دارد و انرژی زا است. قيمتی که در دو سال پيش از اين ميوه شنيدم هر عدد ۱۰۰۰ تومان بود. همان طور که اشاره کرديد بومی مناطق گرمسيری است. در ضمن!‌ از آوکادو در علم باغبانی به عنوان يک استثنا ياد ميشه چون ميوه اش از درخت می افته.


کلمات کلیدی: