عيد فطر مبارک
ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آبان ۱۳۸٤  

عيد فطر مظهري ديگر از يکپارچگي امت مسلمان است ولي متاسفانه در اينجا باعث جدا شدن ما ايرانيان از سايرين شده است. بيشتر مسلمانان روز پنج شنبه را عيد اعلام کردند. شايد در يک تقسيم بندي بتوان گفت همه ي سني ها روز پنج شنبه و شيعيان ايراني با يک روز تاخير عيد را روز جمعه اعلام کردند. (طبق معمول هر سال)

براي من هميشه سوال بوده است که با وجود اين همه وسائل دقيق و پيشرفته که در علم نجوم اطلاعات علمي دقيق ارائه مي دهد چگونه است که در رويت ماه ابهام باقيست؟

چگونه است که ماه هميشه يکي دو روز زودتر براي سني ها رخ مي نمايد؟ سال گذشته با ظاهر شدن و شکل خاص هلال ماه در روز هاي دوم، سوم وچهارم، عرب ها به برادران ايراني خود ثابت کردند که روز عيد فطر روزه دار بودند! با اين وجود، توجيه اين روزه داري با توجه به پيشينه تاريخي و سوابق درخشان ما کار ساده اي است.

عيد فطر بزرگترين و با شکوه ترين عيد براي مسلمانان دنيا اعم از سني و شيعه در همه ي دنيا به جز ايرانيان است. البته به ياد دارم سال هايي که در زاهدان بودم سني ها اين روز را مثل عيد نوروز جشن مي گرفتند. لباس نو مي پوشيدند و چندين روز تعطيلي و شادي داشتند.  

ديشب تا دير وقت بين همسايه هاي مسلمان ما رفت و آمد بود. به نظر ميرسد آن ها هم بزرگترين عيدشان عيد فطر است.

امسال بعضي از دوستان روز پنجشنبه از شهر خارج شدند تا هم با خيال راحت از مقتداي خود در مسجد امام حسين سيدني پيروي کنند و هم در حفظ وحدت مسلمين! قدم مثبتي بردارند.

با اميد به اين که رمضان آينده ماه دست از لجاجت هر ساله بردارد و در يک نقطه از کره ي زمين براي گروهي چهارشنبه، براي گروه ديگر پنجشنبه و براي ما جمعه ظاهر نشود. از درگاه خداوند براي همه ي عزيزان وبلاگي آرزوي قبولي طاعات و عبادات دارم. ما را از دعاي خير خودتان بي نصيب نفرماييد.

 

 

کشف جديد: طبق آخرين شواهد اين جانب بيشتر کساني که نماز را جدي نمي گيرند در گرفتن روزه جدي هستند. همه ي مسلمين براي رفتن به حج روز شماري مي کنند با اين وجود بيشتر آن ها خمس نمي دهند و اين دو در حالي است که در اسلام به نماز و خمس بيشتر از روزه و حج تاکيد شده است.

 

 

("حديث دوست نگويم مگر به حضرت دوست     که آشنا سخن آشنا نگه دارد"

چگونه مي توان ميان دنياي سرد واقعي و پناهگاه دل خستگي ها خطي از حقايق کشيد؟

من از واقع اندکي دستمايه براي دل نوشته هايم برداشته بودم و امروز در اين مجاز دلفريب طاقت رويارويي با حقيقت را نخواهم داشت.)

 


کلمات کلیدی: