استفاده از وسائل گرمايي
ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٥  

فرق بسيار بارزي بين استفاده از وسائل گرمايي در ايران و استراليا وجود دارد.
در ولونگنگ کمتر خانه اي مي توان يافت که در ساخت آن مکان خاصي را براي نسب وسائل گرمايي يا سرمايي در نظر گرفته باشند.
در بيشتر خانه هاي شهر انرژي گرمايي از طريق برق تهيه شده و لوله کشي گاز که بعضي مکان ها از آن بهره مندند تنها تامين کننده ي انرژي براي اجاق خوراک پزي است.
بنابرين در بيشتر خانه ها براي گرما از وسائل الکتريکي مانند شوفاژ روغني و بخاري برقي استفاده مي شود.
به طور کلي استفاده از وسائل گرمايي در ولونگنگ محدود است. شايد بتوان عمده ي دلايل اين کم مصرفي را در موارد زير آورد.

* ولونگنگي ها نسبت به سرما حساسيت زيادي ندارند. مادران باردار توجه خاصي نسبت به پوشاندن شکمشان نداشته و در فصول معتدل و حتي کمي سرد بدون هيچ پوششي فرزندشان را آماده ي زندگي بسيار متفاوتي با آنچه ما آموخته ايم مي کنند.
 بعد از تولد هم بر تن نوزاد حداقل لباس ممکن را مي پوشانند. نه تنها فرزندانشان را قنداق نمي کنند که حتي کلاه موري نيز بر سر نوزادان نمي گذارند، در سنین کودکی هم در زمستان لباس زيادي بر تن نمي کنند و سرما را به عرق کردن در ميان شال و کلاه ترجيح مي دهند. بدين ترتيب به سرما عادت مي کنند.
* در ولونگنگ اثري از طبيعت خشن ايران نمي توان يافت. در تمام فصول سال زمين و درختان سبزند و هوا در بيشتر روز هاي سال معتدل است. در سردترين روز هاي زمستان نيز دماي هوا به زير صفر نمي رسد و خبري از بارش برف و يخبندان نيست. سرد ترين ماههاي سال يعني جوئن، جولاي و آگوست است که در روز هاي سرد حداقل دما 0 تا 5 درجه سانتيگراد است.
* از آنجا که هزينه ي مصرف برق بسيار سنگين است تنها در صورت نياز واقعي از وسائل گرمايي استفاده مي شود.
از راه هاي گوناگون هدر رفتن گرما در زمستان جلوگيري مي کنند. به عنوان مثال نصب پرده هاي ضخيم و بستن درزهاي در و پنجره، استفاده از کيسه ي آب گرم و لباس و کفش گرم (sleeper) در رختخواب تدابيري موثر در کاهش مصرف انرژي است.


کلمات کلیدی: