معنی زندگی
ساعت ۸:۳٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٠ شهریور ۱۳۸٥  

آيا جهان ما يک نظام سازمان يافته می باشد يا تنها مانند خطوط نامنظم و بي هدف بر روي تکه کاغذي تصوير شده است. به طور قطع و يقين جهان نظامي سازمان يافته دارد، پس اين نظام هماهنگ  بايد هدف و معنايي را دنبال کند. در اينجاست که سوال از معناي زندگي در اذهان نقش مي بندد.

مساله ي معني زندگي در بين مسائل فلسفي، احتمالا يکي از شناخته شده ترين مسائل است ولي متاسفانه پاسخ روشن و رضايت بخشي به آن داده نشده است.

اين سوالي است که باعث شده انسان معاصر ما با انسان عصر حجر تفاوت زيادي نداشته باشد. بر خلاف اختراعات و اکتشافات عظيم علمي که انسان عصر ما به دست آورده است، هنوز پاسخ رضايت بخشي براي معني زندگي ندارد.

اين پازل حل نشده براي انسان سبب شده است بعضي فيلسوفان معاصر بعد از شکست در يافتن جواب رضايت بخش براي معني زندگي، اين سوال را حذف کرده و مساله ي کاذب قلمداد کنند. در حالی که مساله ي پازل زندگي از آن دسته سوالاتي نيست که انسان قادر به حذف آن باشد زيرا معني و ارزش کل زندگي انسان به پاسخ اين سوال بستگي دارد.

نظريه ي مثل افلاطون را به خاطر بياورديد. تصور کنيد که فردی براي سال هاي سال در يک غار تاريک باشد، او بينايي خودش را از دست مي دهد.  زنداني بودن در سلول ماديات بسياري از ما را کور کرده است. در نتيجه ما باور نداريم يا فکر نمي کنيم نابينا هستيم. ما سايه هاي اشياء را در غار مي بينيم و تصور مي کنيم اين سايه ها واقعي هستند و هيچ چيز بيشتري جر اين وجود ندارد. تصور وجود اشيائي که سايه ها را مي سازند برايمان غير ممکن است.

به همین صورت وقتي سال هاي سال از پا هايمان استفاده نکنيم روزي از کار خواهند افتاد و ما راه رفتن را فراموش مي کنيم. اين موقعيتي است که بسياري از ما انسان ها براي خودمان در درون سلول ماديات ساخته ايم. براي رهايي از اين زندان و رسيدن به معناي زندگي چه مي توان کرد؟

Logotherapy  يکي از شاخه هاي جديد در روانکاوي است که توسط دکتر Viktor Frankl متولد سال 1905 در وين پايه گذاري شد. او براي سال هاي متمادي در طول جنگ جهاني دوم در زندان به سر مي برد. نظريه ي معنی درمانی او عبارت است از "اصلي ترين انگيزه ي بشر براي زندگي، پيدا کردن معني در زندگي است.

Logotherapy از اصطلاح يوناني "Logos" به معني "معني" گرفته شده است. او به اين نتيجه رسيد که بيشتر مردم اين روز ها از بي معني بودن زندگي رنج مي برند و زندگي آن ها بيهوده است. همه ي انواع ناهنجاري هاي روانکاوي نتيجه ي از دست دادن معني زندگي است لگوتراپيست ها بر اين باورند که همه ي مردم در زندگي نيازمند دليل هستند.

ادامه دارد...


کلمات کلیدی: