در پاسخ به کامنت سهیلا
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٧ شهریور ۱۳۸٥  

(به نظر شما چند درصد از مردم ميتونن به معني واقعي زندگي که بهش اشاره کردين برسن.....از نظر من کمتر از يک درصد..........حتما بقيه هم بايد تا ابد توي آتش جهنم بسوزند...بخاطر اينکه از زندگيشون لذت بردن ؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون ميشم اگه جواب سوالم رو بدين)

در پي رسيدن به آن چه خداوند از آفرينش انسان انتظار دارد درک معني واقعي زندگي بر گردن انسان است. ولي مطمئنا افراد مختلف از درجه معرفت و ايمان يکسان بهره مند نيستند. چه بسا آنچه بندگان خاص مي دانند اگر عوام مي دانستند باعث کفرشان بود.  بنابراين معني زندگي در عين يکي بودن براي همه يکسان نيست. آن چه بندگان خاص در مي يابند متفاوت است از درک شباني که در بيابان خدا را مي جويد. اين تفاوت تنها در نظرماست و خداي متعال خود زبان بندگانش را بهتر مي داند. (همانطور که در داستان موسي و شبان آموختيم) در بحث معني زندگي اشاره به نمونه ي مسلمان کردم چرا که لطف خداوند تنها شامل حال مسلمان نيست و هر انساني اگر کار نيکي انجام دهد از ديد خداوند پنهان نخواهد ماند.

حال بگوييد آيا درست است  ما با مقياس خودمان انسان ها را بسنجيم و تنها درصدي اندک را لايق پاداش خداوند بدانيم؟ در حاليکه خداوند در آيات متعددي از قرآن به لطف و رحمت خويش اشاره داشته و رحيم و رحمان و تواب از صفات خداوند است.

لطف و رحمت خداوند شامل همه ي مخلوقاتش مي شود .در قرآن مي خوانيم: "هر يك از دو گروه دنيا طلب و آخرت خواه را  در اين دنيا  از عطاى پروردگارت يارى دهيم و عطاى پروردگارت  در اين دنيا از كسى  ممنوع شدنى نيست ." رحمت عام خداوند که شامل همه ي نعمت هاي ظاهري مي شود از هيچ موجودي دريغ نشده است. لذت بردن از نعمات، مانع از فهم درست زندگي نيست. انسان ها اعم از مسلمان و غير مسلمان از مواهب او بهره مي برند و در اين ميان انسان هايي که از نعمات درست و بجا استفاده کنند و لذت ببرند نه تنها گناهي نکرده اند که باعث خوشنودي خالق شده اند. خداوند در بخشش بسيار سخاوتمند است. جز اين نيست که خداوند صاحب  هستي انسان و جان و مال اوست با وجود اين مي فرمايد "يقيناً خدا از مؤمنان جان ها و اموالشان را به بهاى آنكه بهشت براى آنان باشد خريده . . ." او براي آنچه از آن خودش است پاداش مي دهد! همچينين مي فرمايد "اگر به خدا وام نيكو دهيد ، آن را براى شما دو چندان مى كند و شما را مى آمرزد و خدا عطا كننده پاداش فراوان در برابر عمل اندك مى باشد و بردبار است."


کلمات کلیدی: