حسابداری در خدمت هولوکاست!
ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٥  

معتبرترین نشان علمی «تاریخ حسابداری» به نویسنده‌ی «حسابداری در خدمت هولوکاست» رسید.

یک خبر کوتاه:

پروفسور وارویک فانل عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه ولونگونگ از سوی آکادمی تاریخ‌دانان حسابداری آمریکا مفتخر به دریافت جایزه‌ی «ساعت شیشه‌ای» شد. این جایزه معتبرترین نشان علمی بین‌المللی در زمینه‌ی مطالعاتی «تاریخ حسابداری» است.  کنگره‌ی جهانی تاریخ‌دانان حسابداری آمریکا،  فانل را به پاس تلاشهای فراوانش در ارتقای «دانش تاریخ حسابداری» برای دریافت این جایزه‌ی ارزشمند برگزیده است. عناوین مهمترین مقالاتی که فانل را شایسته‌ی دریافت این جایزه کرده‌اند عبارتند از:

1-      حسابداری در خدمت هلوکاست (منتشره در سال 1998 میلادی)

2-      حسابداری برای عدالت (منتشره در سال 2001 میلادی)

(منبع وبسایت دانشگاه ولونگونگ)

یک توضیح اضافه بر خبر:

فانل در مقاله‌ی «حسابداری در خدمت هلوکاست» که حدود هشت سال قبل منتشر کرده است، استدلال میکند که در دوران وقوع جنایت موسوم به هلوکاست که به تعبیر وی در آن شش میلیون یهودی به طرز فجیعی کشته شدند، «حسابداری» به مانند ابزاری در دست جنایتکاران در تمام مراحل وقوع این جنایت هولناک  حضور و همراهی  داشته است. وی البته از این استدلالات و شواهد استفاده میکند تا «نظریه‌ی حسابداری اثباتی» را به دلیل حضور تکنیکی و غیر انسانی‌اش در وقوع جنایات بشری نقد و بسا نفی نماید. لکن آنچه در این مقاله بیشتر از نقدش بر «روش اثباتی» به چشم می‌خورد عنوان غریب مقاله و تاکید محسوس آن بر قطعیت وقوع قتل شش میلیون یهودی در جریان جنگ جهانی دوم به رهبری آلمان نازی است.

و چند سئوال جدی:

به نظر شما آیا ارتباطی بین موج نفی یا تردید درهلوکاست که رییس جمهور ایران ایجاد کرده و این واقعه‌ی به ظاهر علمی (اعطای جایزه) وجود ندارد؟

به نظر شما چرا از فهرست دهها مقاله و کتابی که پروفسور فانل در طول سی سال گذشته با موضوعات و روشهای تقریباً مشابه مانند «حسابداری جنگ»، «حسابداری صنعتی، کارایی نظامی و جنگ جنوب آفریقا»، «حسابداری در پی اتوپیا، امکان تعالی پاراگوئه»، و امثال اینها نگاشته و منتشر کرده است مقاله‌ی «حسابداری در خدمت هلوکاست» به عنوان برترین کار وی معرفی شده است؟

به نظر شما اگر کسی مقاله‌ای با همین روش‌های علمی ولی با محتوایی منسجم‌تر و قوی‌تر و ادله و شواهدی متقن‌تر و عینی‌تر با عنوان «حسابداری در خدمت تروریسم دولتی اسرائیل» بنویسد می‌تواند آن را در همان مجله‌ای که مقاله‌ی فانل در آن آمده منتشر کند و خود را برای دریافت جوایز بین‌المللی (بخوانید آمریکایی) نامزد نماید؟

به راستی  آیا این «علم» است که چنین ذلیلانه کمر به خدمت «سیاست»مداران بسته است؟

 

و یک سئوال وبلاگی:

اصلاً حسابداری رو چه به این حرفا؟


کلمات کلیدی: