مصرف فراورده های سوختی
ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٥  

مصرف روزانه‌ی فراورده‌های سوختی در سال 83 به شرح زیر بوده است:

بنزین 61 میلیون لیتر

نفت سفید 21 میلیون لیتر

گازوئیل 74 میلیون لیتر

نفت کوره 35 میلیون لیتر

جمع کل 191 میلیون لیتر

 

به موارد بالا اضافه کنید مصرف روزانه‌ی گاز مایع در همان سال به میزان 12 میلیون لیتر را و ببینید که در سال 83 به طور متوسط در هر روز 203 میلیون لیتر فرآورده های سوختی مصرف شده یعنی به ازای هر ایرانی بیش از سه لیتر در روز.

فکر نمیکنم این مقادیر از سال 83 تا حالا کاهش پیدا کرده باشند.  

البته به ازای تولید 191 میلیون لیتر مواد سوختی به احتمال قوی مقادیری ضایعات پالایشگاهی هم وجود دارد.

با این حساب بخش عمده ای از توانایی تولید نفت خام ایران به جای فروش در بازارهای جهانی و تبدیل شدن به ارز صرف مصارف سوختی در داخل کشور می شود

مصرف انرژی در ایران به طرز وحشتناکی بالا است و البته به موارد فوق باید مصرف زغال سنگ، برق آبی، گاز مایع، و موارد مشابه را هم که قطعاً کم نیستند اضافه کرد.

دردناک ترین بخش قصه آنجاست که این مصارف سوختی عمدتاً غیر صنعتی بوده  و در حمل و نقلهای ناشی از بی برنامگی و ضعف سیستمها همچنين مصارف گرمایشی و خانگی مصرف می شود.

بخشی از توان تولید نفت ایران نیز به مصرف کارخانه های پتروشیمی میرسد که باز این یکی هر چند در کنار عددهای فوق جلوه ای ندارد ولی به هر حال جای شکرش باقی است.

رشد مصرف سوخت در ایران از رشد صنایع پالایشگاهی به طرز وحشتناکی بیشتر است به گونه ای که  میزان واردات فراورده های نفتی (مثل بنزین و گازوئیل) در سال 1375 کمتر از سه میلیون لیتر در روز و در سال 1383 بیش از 22 میلیون لیتر در روز بوده است.

منبع اطلاعات فوق سایت شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران به آدرس زیر است

http://www.niordc.ir/

با تشکر از دوستان نفتیمان به خاطر معرفی این سایت خوب و این اطلاعات مفید.

آیا مردی پیدا خواهد شد که وطن عزیز ما را از این بحران نجات دهد؟


کلمات کلیدی: