پاسخ به سوالات ۱
ساعت ٥:۱٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٥  

از آنجا که علاقه مندان مهاجرت به استرالیا، سوالاتی کاملا مشابه مطرح می فرمایند، امروز جواب بعضی سوالات را می نویسم تا دوستان برای گرفتن پاسخشان زحمت ارسال ایمیل را متقبل نشود. البته برای جواب دادن ایمیل ها مشکلی ندارم , ولی سوالات به خاطر نگرانی های اولیه مشابه است.

پاسخ های سوالات (با توجه به تجربیات) در مورد هزینه های زندگی در استرالیا:

شهریه مدرسه در استرالیا: همه ی مدارس دولتی برای دانش آموزان استرالیایی رایگان است. ولی با ویزای موقت باید شهریه پرداخت کرد. پرداخت این شهریه با توجه به اجباری بودن آموزش از 5 سالگی تا پایان دبیرستان برای همه ی مهاجرانی که با ویزای تحصیلی یا کار بیش از 6 ماه در استرالیا سکونت دارند اجباری می باشد. البته این قانون در حال حاضر در ایالت ما جاریست و از سایر ایالات بی اطلاعم. برای دانش آموزان پیش دبستانی و دبستانی هر ساله 4500$ توسط آموزش پرورش و مقداری هزینه های جانبی توسط مدرسه اخذ می شود. هزینه های جانبی در هر مدرسه متفاوت است. به عنوان مثال در مدرسه ی گوینویل برای زنگ ورزش هر ساعت 7$ می گیرند.

هزینه مهد کودک برای بچه ها: گران ترین مهد کودکی که در ولونگنگ دیدم روزی 50 دلار و ارزان ترین که برای رسیدن به آن، باید ماه ها در لیست انتظار ماند حدود 20 دلار است. در مهد کودک های دولتی بر اساس درآمد خانواده میزان شهریه تخفیف داده می شود. به عنوان مثال با درآمد زیر خط فقر به جای 30 دلار شهریه ی روزانه ی مهدکودک گوینویل، می  توان 23$ پرداخت کرد. پرداخت شهریه برای استرالیایی ها خیلی کم است. به عنوان مثال از 50$ در مهد کودک دانشگاه کمتر از 5$.استخدام فردی که در خانه از بچه مراقبت کند حداقل ساعتی 10$ است.

شهریه دانشگاه برای کارشناسی ارشد: این سوال را بیشتر خانم هایی می پرسند که همسرانشان با یک بورس دولتی از ایران یا استرالیا قصد تحصیل در دانشگاه دارند.شهریه دانشگاه در رشته های مختلف متغییر است. در بعضی رشته ها تنها دوره ی تحقیق یک ساله در پیش روی دانشجوست. شهریه ی هر ترم با توجه به رشته 7000 تا 10000$  است. در بعضی ایالات استرالیا همسر دانشجو می تواند از تخفیف برخوردار باشد. دانشگاه برای خود استرالیایی ها رایگان است و حتی در دوره های عالی درس خواندن منبع درآمد نیز محسوب می شود و بیشتر به عنوان یک کار به تحصیل می نگرند.قابل ذکر است که هر دانشگاهی برای خودش نرخ نامه ای دارد و باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه شود. شهریه ی دانشگاه در بعضی موارد قابل چانه زدن است و برای مثال در دانشگاه ولونگونگ به ازای شش ترم پرداخت شهریه می توان یک ترم و حتی بیشتر تخفیف گرفت.

 

اجاره ی خانه، پول آب، برق و گاز: در شهر های بزرگ هزینه ی اجاره ی خانه بیشتر از شهر های کوچک است. در ولونگنگ یک خانه ی دوخوابه بین 150 تا 250$ در هفته است.این مبالغ در سیدنی حدودا 50 دلار بیشتر از اینجاست. مجردها معمولا خانه ی مشترک می گیرند که بسیار مقرون به صرفه است. همه ی خانه ها اجاق خوراک پزی دارند که با برق یا گاز کار می کنند. به ندرت خانه های مبله نیز پیدا می شود. خانه های دانشگاه ولونگنگ، وسایل ضروری زندگی از قبیل یخچال، تخت و کمد، میز و صندلی و مبلمان نیز دارند که برای زندگی کوتاه مدت در استرالیا بسیار مناسب است. بنگاه املاک اجاره ی چند هفته را به عنوان ودیعه در ابتدا می گیرد که پس از تحویل منزل خسارات احتمالی از آن کسر شده و مابقی را بر می گردانند. بهتر است قبل از آمدن به استرالیا با روجوع به سایت بنگاههای مسکن اقدام به اجاره منزل دلخواه نمود. پول آب به عهده ی صاحب خانه است ولی برق معمولا از طرف مستاجر پرداخت می شود که هزینه ی بسیار بالایی دارد. مصرف گاز کم هزینه تر است که متاسفانه بسیاری از منازل از آن محرومند.

 

هزینه خوراک: مواد غذایی اصلی به غیر از نان و سبزی تقریبا مشابه و تنقلات گران تر از ایران است. به عنوان مثال مرغ ۵ تا ۱۰$، گوشت از کیلویی۵$، میوه غیر نوبر از کیلویی ۱$، نان لبنانی بسته ای ۱.۲۰ (هر بسته 7 عدد نان لواش کوچک) نان تست از بسته ای ۱$ پنیر دانمارکی (مشابه مارک شبنم خودمان)از کیلویی۷$، کره حیوانی و گیاهی۲۵۰ گرمی 1$، شیر لیتری از ۱$، برنج کیلویی 1 تا ۲ دلار، تن ماهی ۱$  (به شرط آنکه با همه ی فروشگاهها و مارک های ارزان آشنا باشید) آبمیوه و نوشابه فراوان و ارزان است و تنقلاتی مثل آجیل، چیپس، پفک، آدامس.... از ایران گران تر است...

به طور کلی یک فرد مجرد ماهیانه حدود ۱۵۰$ و خانواده ی چهار نفره  ۶۰۰$ مخارج خورد و خوراک دارند.

فرشته عزیز در مورد وضعیت مسکن در سیدنی به این سایت مراجعه فرمایید.

http://www.realestate.com.au

با ۲۰۰۰۰ دلار یک خانواده ی دو نفره می توانند یک سال را سپری کنند. البته بدون شهریه تحصیل.

آقا شهرام من فقط در ولونگنگ زندگی کرده ام و تجربه ای در مورد شهر های دیگر استرالیا ندارم. ولونگنگ شهر آرامی است و برای زندگی دانشجویی یا بعد از بازنشستگی عالیست ولی برای پیدا کردن یک شغل پر درآمد سیدنی بهتر است. در شهری مثل ولونگنگ حتی پیدا کردن کار کم درآمد هم مشکل است.

آقا شاهین من به همراه همسر و دو فرزندم موقتا در اینجا زندگی می کنم. اینجا هم مثل هر جای دیگری خوب وبد دارد. خانوده های خوب ایرانی در اینجا بسیارند. نگرانی که شما ابراز فرمودید در ایران هم کم نیست!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

 "بحث اين است که مشکل و معضلى داريم و بياييم حداقل کم کنيم اين اعتيادمان را. کم بگوييم و کمتر بنويسيم و کمتر دردسر براى خود و ديگران فراهم کنيم. هيچ کارى واجبتر و مهمتر از زندگى واقعى در دنياى واقعى نيست."

 


کلمات کلیدی: