فروشگاه هاي استراليا

يکي از سوالاتي که همه ي مهاجران بعد از نهايي شدن کارشان با آن مواجه هستند، نحوه ي تهيه ي وسايل زندگي و مواد غذايي در غربت است. همانطور که خودمان قبل از آمدن بسيار مشتاق بوديم تجربيات ديگران را در اين مورد بشنويم احتمالا دوستاني که قصد آمدن دارند، مشتاق شنيدن تجربيات ما هستند. به جز افرادي که با سرمايه ي بالا اقدام به سفر مي کنند، و در هر جاي دنيا مي توانند بهترين زندگي را داشته باشند، اين گونه دغدغه ها براي همه طبيعي است. تصور جدا شدن از شرايط عادي و شروع زندگي جديد کم و بيش براي همه، مخصوصا کساني که با خانواده و فرزندانشان به سفر مي روند، همراه با نگراني است. اميدوارم توضيحاتي از تجربيات چند سال زندگي در شهر ساحلي ولونگنگ، براي دوستان مفيد واقع شود.

فروشگا هاي استراليا:

براي تهيه ي مايحتاج زندگي، يکي از مهمترين نکات شناختن مغازه ها و مراکز خريد در اين جاست. شما در مراکز خريد با مجموعه اي کامل از فروشگاهاي بزرگ و کوچک رو برو هستيد. از جمله فرشگاه هاي بزرگ و معروف زنجيره اي که براي خريد مواد غذايي مناسبند مي توان به اين ها اشاره کرد:

"Woolworths" در اين فروشگاه زنجيره اي بيشترين احتياجات روزمره يافت مي شود. خريد ميوه و سبزي از اين جا و ساير فروشگا هاي زنجيره اي مقرون به صرفه نيست در ميوه فروشي ها با قيمت پايين تر مي توان سبزي و ميوه را تهيه کرد. ارزان ترين مواد در "ولورث" با مارک "HOME BRAND" با بسته بندي هاي ساده ي همين شرکت، به راحتي قابل تشخيص و از نظر کيفيت در اکثر مواد مشابه ساير مارک هاي موجودند. توجه در هنگام خريد به مارک و قيمت مواد ضروري است زيرا بيشتر مواد حراج مي شود و به قول معروف قيمتشان "off" مي خورد که با اتيکت رنگي "sale" مقدار تخفيفشان مشخص است. به عنوان مثال قيمت نان در آخر شب يا صبح زود به نصف يا حتي يک سوم قيمت کاهش مي يابد.

"Coles" خصوصيات اين فروشگاه هم مشابه قبلي هست. مارک coles ارزن ترين اجناس را در اين فروشگاه در معرض فروش مي گذارد.

"ALDI" هم يکي ديگر از فروشگاههاي زنجيره اي در اين جاست. الدي موادش را "off" نمي زند ولي قيمت هاي بسيار مناسبي دارد و در کل مي توان خريد مقرون به صرفه اي در آن جا داشت.

"Kmart" فروشگاه زنجيره اي بزرگ که علاوه بر مواد غذايي براي تهيه پوشاک و کفش و کيف هم مناسب است. مخصوصا حراج هاي فصلي اين فروشگاه در پوشاک به اقتصاد خانواده بسيار کمک مي کند!

"myer" بيشتر براي تهيه پوشاک کاربرد دارد البته فقط در حراج هاي فصلي، قيمت هاي عادي myer سرسام آور است.

"Officeworks" همانطور که از اسمش پيداست در اين فرذوشگاه لوازم التحرير و وسايل اداري موجود است.

"best & less" و "miller’s" براي خريد پوشاک.

"spot light" به قيمت مناسب در لوازم خياطي و پارچه معروف است.

براي خريد وسايل آشپزخانه، خرد و ريز منزل و اسباب بازي ارزان ترين فروشگاه ها عبارتند از:

"The reject shop" ، "golo" و "Warehouse" اجناس آن ها عمدتا ارزان قيمت تر از ساير جاهاست که براي درست کردن يک زندگي موقت در اينجا بسيار مناسب و مقرون به صرفه است.

  "David Jones" اوازم گران قیمت و لوکس

و براي کساني که با سرمايه اي واقعا کم مي خواهند اسباب و وسايل زندگي را تهيه نمايند راه ديگري هم هست.

"Garage Sale" ها فروشگاه هاي خانگي! اجناس دست دوم هستند که هر هفته روزهاي شنبه و گاهي يکشنبه در تمام سطح شهر در جريان است. قبلا در مطلبي با عنوان "هر چيز که خار آيد روزي به کار آيد" به اين موضوع پرداخته ام. تازه وارد ها مي تواند با تهيه ي روزنامه ي مرکوري و ديدن آگهي گاراژسيل اقدام به خريد همه ي مايحتاج زندگي خود، با قيمت بسيار ناچيز نمايند.

و نهايتا براي کساني که هيچ آهي در بساط ندارند نيز راهي براي تهيه وسايل منزل هست. در طول سال در زمان هاي مشخص، ساکنان هر محله از شهر، وسايل اضافي خود را جلوي درب منزل مي گذارند تا شهر داري اقدام به جمع آوري آن ها نمايد. کافي است جدول زمان بندي شده ي جمع آوري را تهيه و قبل از ماشين شهر داري اقدام به جمع وسايل به درد بخور کرد. خيلي وقت ها دانشجوهاي چيني را مي بينم که با هم اتاقي هاي خود مشغول حمل مبلمان و يا وسايل برقي از ميان انبوه وسايل نو و کهنه ي بيرون گذاشته شده هستند. اميدوارم هيچ کدام از دوستان ايراني، در استراليا مجبور به اين کار نشوند ولي خوب! به عنوان آخرين راه گفتنش لازم بود!

و اما اين که قيمت ها در چه حد است؟ و براي آمدن به استراليا چه بياوريم؟

ادامه دارد....

/ 13 نظر / 525 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ندا

این ایده‌ی گاراژسیل به دلایل متعدد خیلی جالبه. و مثلا چه جالب بود اگر توی ایران هم جامی‌افتاد. ولی جالب این‌جاست که بعضی چیزها خیلی سریع و راحت از اون ور آب دراین‌جا جامی‌افته اما بعضی چیزها به هیچ عنوان پذیرفته نمی‌شه مثل همین گاراژسیل.

شهربانو

اکرم عزیز با عرض پوزش نوشته را درست کردم . وضع فروشگاههای آلمان و تهیه وسایل زندگی برای افراد کم درآمد و یا کسانی که آه در بساط ندارند نیز مثل استرالیاست .

فاطمه

سلام اکرم جان.مطالب بسيار مفيدی بود برای دوستانی که قصد سفر دارند.ممونم.موفق باشی

خشايار

من هميشه ميوه و سبزی رو هم از Woolworths تهيه ميکردم. چون با جای ديگه ای مقايسه نکرده بودم فکر ميکردم قيمتش خوبه! خوب شد گفتين...

عليرضا

خيلی پست به در بخوری بود. خيلی ازت ممنونيم. باز هم بنويس اينطور نوشته هات خيلی برای ماها مشکل گشاست . باز هم مرسی

قهوه چی

ميدانم اين اطلاعات برای کسی که بخواهد زندگی را در استراليا شروع کند چقدر ارزشمند است. راستی فروشگاه آلدی اينجا هم هست. تقريبا ارزانترين فروشگاه است ولی متاسفانه در نزديکی من نيست.

دوست جديد

جديدا در روزنامه ای خواندم که برداشتن چيزهايی که مردم در کنار زباله هايشان بيرون گذاشته اند در اينجا جرم است و اين وسائل مخصوص شهرداری است که آنها را جمع کرده و در فروشگاههای شهرداری به عنوان اجناس دست دوم آنها را بفروشد و جريمه ای که برای برداشتن اين زباله ها توسط مردم در نظر گرفته شده ۶۰ يورو می باشد. شايد استراليا هم چنين قانونی داشته باشد.

فرشته

سلام اکرم. من و همسرم چند وقتیه که برای استرالیا اقدام کردیم و من بابت منزل خیلی نگرانم لطفا در مورد شرایط مسکن در سیدنی هم بنویس. مرصی

فرشته۲۰

با سلام در يکسال اول چقدر هزينه زندگی متوسط در سيدنی ميباشد؟ (کافیه )۲۰.۰۰۰

شهرام

خيلی خوب بود مر۳۰ميتونی بگی کودوم شهر برای زندگی در استراليا بهتره باز هم مرسی