مهاجرت!

چند روزی پذیرای مهمانی از ایران بودم. تقریبا دو سال پیش هم یک خانواده که می خواستند برای تحصیل به استرالیا بیایند از طریق وبلاگ همسرم با ما آشنا شده و به ما افتخار دادند. در این مدت دوستان دیگری هم برای تحصیل آمده اند که تعدادی برای  دوره ی شش ماه بوده و بازگشتند و سایر دوستان هم در انتظار پایان تحصیل و بازگشت به ایران هستند. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اما این هموطن عزیز با همه ی دوستانی که من در اینجا می شناسم فرق دارد. ایشان نه به قصد تحصیل و بازگشت، بلکه برای کار و اقامت، ترک وطن کرده اند.

مدت هاست مسئله مهاجرت و ایرانیانی که تنها راه رهایی از همه ی نگرانی ها ی زندگی را گذشتن از مرزها و سکونت در کشورهای توسعه یافته می دانند، فکرم را مشغول کرده است.

سوالات زیادی برایم مطرح شده است مثلا این که "چطور می شود یک نفر ایرانی مسلمان، دارای تخصص، حاضر شود ریشه و اصالت خود را به دست فراموشی بسپارد و مشکلات زندگی در فرهنگی متفاوت را به جان بخرد؟!" ویا این که "آیا فرار از سختی بدون توجه به آینده و سرنوشت ایران و ایرانیانی که هرگز نخواهند توانست خود را از گرفتاری نجات دهند، راحت ترین راه است؟"

 فکر می کنم برای نتیجه گیری نیاز به اطلاعات بیشتری دارم مخصوصا بعد از برخورد مستقیم و دوستانه با یکی از این هموطنان که چند روزی مهمان ما بودند.

/ 24 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
siavash

سلام. در مورد اين موضوع خيلی ميشه حرف زد اما فقط يه چيز بگم همه رو با يه چوب نزنيد همه بخاطر کار و تحصيل و يا از اين جور مسائل نميان . به هر حال خوشحال ميشم با هم در اين مورد حرف بزنيم من هم تو وبلاگم دارم خودم رو پاره ميکنم شايد کسی گوش بده اما معمولا مخالف گيرم مياد . خواستی تشریف بیار. سياوش از ليدن

ماهان

سلام...ممنونم...يکی ازهمکاران من هم الان در استراليا به سر می بره...بايد جای قشنگی باشه ...دستت درد نکنه که بهم سر زدی ...به روز شدی خبرم کن...به خانواده محترم هم سلام برسونيد...

سوگل

سلا اکرم جون: وبت خيلی قشنگه!!! خشحال می شم به وب منم سر بزنی

من

مسئله اينجاست كه مشكل فقط سختي و مشكلات نيست .افراد تحصيلكرده يكي از مشكلاتشون اينه كه درسي كه توي ايران خوندن بر پايه نظام آموزشي ايراني نبوده و وقتي مي خوان كار كنند با سيستم ايران دانسته هاشون جور درنمياد.اينه كه مجبور ميشن ترك وطن كنند و به جايي برن كه كارايي داشته باشن.

Saeed

سلام. تعبير و نکته بسيار خوبی را ذکر کرديد. خيلی خنديدم! منظورم کامنت شما در وبلاگ بود. موفق باشيد.

اروند

باز هم سلام! خوشحال خواهم شد تا در انتخاب بهترين تعريف از «دنيای آزاد» کمکم کنی.

سليمه

سلام. روز بخير. مرسی از حضور سبزتون در وبلاگ بنده حقیر. من آپ کردم و منتظر محبتهای شما هستم. يا علی ...

dsfs

ليبيلای

omidi

مهاجرت تبعات منفى و مثبت زىادى دارد. 1- تبادل نىروى انسانى و تعدىل ان -2تبادل سرماىه و ارز 3- تبادل دانش و تخصص 4تبادل تجارب كارىو ... 5تبادل فرهنگ مادى و معنوى… با توجه به وضعىت فعلى جامعه ما كه مواجه با نىروى انسانى ماهرو متخصص و غىر ماهر بىكار بسىار زىادى مى باشد و از طرفى با كمبود سرماىه و ارز روبرو است اگر افرادى بتوانند در كشورهاى دىگر بطور موقت ىا دائم كار كرده و موازنه مثبت ىا مساوى براى دو كشور برفرار سازند كار ارزندهاى صورت گرفته است.

لبیسا

اگه اونجا بده چرا بر نمی گردی؟