بچه های دست فروش افتخار مدارس استرالیا

اگر روزی گذرتان به استرالیا افتاد و در خیابان های شهری مثل ولونگنگ بچه های دبستانی را جعبه ی شکلات به دست مشغول معامله دیدید تعجب نکنید.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سه شنبه ی این هفته از طرف مدرسه، یک بسته شکلات ۴۸ تایی به هر دانش آموز  دادند که هر شکلات را یک دلار بفروشند و ۴۸دلار  به مدرسه بر گرداند. سود حاصل از فروش شکلات ها در جهت خرید وسائل  برای دانش آموزان و ساخت و گسترش مدرسه خرج می شود.

مدیر مدرسه در هفته نامه ی این هفته ضمن تشکر از والدین برای همکاری تاکید کرده وقتی دانش آموزان پول را به مدرسه بر می گردانند یک جایزه ی کوچک هم به آنها خواهد داد.

این برنامه همه ساله در مدارس اجرا می شود. سه سال پیش وقتی پسرم برای اولین بار با یک جعبه شکلات به خانه آمد و می خواست دوره بیافتد و شکلات بفروشد برایم نگران کننده بود.

خیلی سخت بود قبول کنم پسرک هفت ساله ی من  یک جعبه شکلات دستش بگیرد و کنار خیابان گردنش را کج کند تا شاید یک نفر لطف کرده و شکلات ۵۰ سنتی را یک دلار از او بخرد. ولی با اصرار خودش که نمی خواست در این کار خیر! از دوستانش عقب بماند،  قبول کردم. او هم با جدیت شروع به کار کرد و در نهایت با فروش بیشتر شکلات ها به من و خواهرش، هر دو دلی سیر شکلات خوردند.

امسال، همان روز اول به هر زحمتی بود مقداری از شکلات ها را فروخت و برای این که زود تر به جایزه برسد ۴۸ دلار در پاکت گذاشت و به مدرسه برد ...از جایزه هم خبری نبود. حالا من مانده ام و کلی شکلات گران که تنها مشتری آن بچه های خودم هستند.20.gif

سیاست جالبی در اداره ی مالی مدارس دارند. به طرق مختلف از والدین پول می گیرند.به عنوان مثال هر هفته تحت عنوان کلاس ورزش، چند دور بچه ها را دور حیاط می چرخانند یا روری تشک بالا و پایین می پرند و ۳دلار می گیرند. یا مثلا با دعوت (احتمالا رایگان) از یکی دو نفر، ساز و آواز به راه میاندازند و از هر دانش آموز ۵ دلار می گیرند. بعضی از برنامه ها  ثابت است. هر سال بچه ها را یک روز پیاده به پارک می برند و بعد از ظهر به مدرسه بر می گردانند، بدون این که یک سنت خرج برایشان داشته باشد، و بابت این گردش کلی پول از والدین می گیرند. البته ناگفته نماند که شرکت در کلیه ی این فعالیت ها اختیاری است ولی دانش آموزی که شرکت نکند مجبور است همه ی ساعت را در کلاس مشق بنویسد با این کار عملا والدین مجبور به پرداخت هزینه های غیر منطقی تفریحات فرزندشان می شوند. این در حالی است که هر دانش آموز غیر استرالیایی سالانه ۴۵۰۰ دلار برای تحصیل اجباری فرزندش، در مدارسی که سطح کاریشان واقعا جای بحث دارد، پرداخت می کند.

/ 9 نظر / 13 بازدید
کاملیا

سلام...باره اوليه که نوشته های قشنگتو توی هاپوتی می خونم اخه يک ماهی بود که رو خط نيومده بودم به جز اپديت ورنوس!!! خيلی زيبا می نويسی .هميشه موفق باشی.

خاطراتچی

سلام توی هلند هم بچه ها را وارد اين جور کارها می کنند. بخصوص برای کارهای خيريه . يه روز بايد در مورد اونهم بنويسم. آخ که چقدر چيز بايد بنويسم. بيچاره خواننده هام

حميد

اگه تو ايران ميبينيم برا چيه.....سلام

معلمی از بهشت

اين طور که معلوه همه جای دنيا از اين روش استفتده می کنند.الان چند سال است همسن وضع را می بينيم.آموزش و پرورش تابستان اعلام می کند مدارس دولتی حق ندارند از والدين پول بگيرند.مدرسه ها تا پول نگيرند اسم نمی نويسند ووزير هم می گويد یا دولت بودجه زياد بدهد يا بچه ها بايد در کلاسهای بدون تهويه و کولر و بخاری درس بخوانند.کلاسهای فوق برنامه بی برنامه که جای خود دارد.

mina

weblogetoon khili khondani va jalebe baratoon arezoie moafaghiat mikonam. fekr mikonam doost dashteh bashid raje be daneshjoohaie irani va zendegi dar japon bishter bedoonid addreshie zir taghtim be shooma http://japanlife2005.blogspot.com http://2004cherry.blogspot.com/2005/06/blog-post_11.htm

حميد

سلام من چه گيری کردما يکی ميگه اپ کن يکی ميگه اپ نکن وو خوب من چيکار کنم .. ولی حرفت و گوش ميدم دير به دير اپ ميکنم.. راستی من کلی زحمت کشيدم اون مطالب کامو رو جمع کردم برا خودم هم که نمی نويسم .. خوش باشی اکرم خانمی

جهانگرد مسافر

سلام. جالب بود. اگه شانس بیاریم توی ایران این کارهارو یاد نگیرن خیلی خوبه.حالاش هم حسابی از والدین پول می گیرند.ممنون که به من سر زدی. من آپم. خوشحال می شم بيای.

Tila

من وقتی بچه بودم تو مدرسه پرتقال های کاليفرنيا را ميفرختیم خاطرات خوبی از آن دوران دارم.