معنی زندگی

آيا جهان ما يک نظام سازمان يافته می باشد يا تنها مانند خطوط نامنظم و بي هدف بر روي تکه کاغذي تصوير شده است. به طور قطع و يقين جهان نظامي سازمان يافته دارد، پس اين نظام هماهنگ  بايد هدف و معنايي را دنبال کند. در اينجاست که سوال از معناي زندگي در اذهان نقش مي بندد.

مساله ي معني زندگي در بين مسائل فلسفي، احتمالا يکي از شناخته شده ترين مسائل است ولي متاسفانه پاسخ روشن و رضايت بخشي به آن داده نشده است.

اين سوالي است که باعث شده انسان معاصر ما با انسان عصر حجر تفاوت زيادي نداشته باشد. بر خلاف اختراعات و اکتشافات عظيم علمي که انسان عصر ما به دست آورده است، هنوز پاسخ رضايت بخشي براي معني زندگي ندارد.

اين پازل حل نشده براي انسان سبب شده است بعضي فيلسوفان معاصر بعد از شکست در يافتن جواب رضايت بخش براي معني زندگي، اين سوال را حذف کرده و مساله ي کاذب قلمداد کنند. در حالی که مساله ي پازل زندگي از آن دسته سوالاتي نيست که انسان قادر به حذف آن باشد زيرا معني و ارزش کل زندگي انسان به پاسخ اين سوال بستگي دارد.

نظريه ي مثل افلاطون را به خاطر بياورديد. تصور کنيد که فردی براي سال هاي سال در يک غار تاريک باشد، او بينايي خودش را از دست مي دهد.  زنداني بودن در سلول ماديات بسياري از ما را کور کرده است. در نتيجه ما باور نداريم يا فکر نمي کنيم نابينا هستيم. ما سايه هاي اشياء را در غار مي بينيم و تصور مي کنيم اين سايه ها واقعي هستند و هيچ چيز بيشتري جر اين وجود ندارد. تصور وجود اشيائي که سايه ها را مي سازند برايمان غير ممکن است.

به همین صورت وقتي سال هاي سال از پا هايمان استفاده نکنيم روزي از کار خواهند افتاد و ما راه رفتن را فراموش مي کنيم. اين موقعيتي است که بسياري از ما انسان ها براي خودمان در درون سلول ماديات ساخته ايم. براي رهايي از اين زندان و رسيدن به معناي زندگي چه مي توان کرد؟

Logotherapy  يکي از شاخه هاي جديد در روانکاوي است که توسط دکتر Viktor Frankl متولد سال 1905 در وين پايه گذاري شد. او براي سال هاي متمادي در طول جنگ جهاني دوم در زندان به سر مي برد. نظريه ي معنی درمانی او عبارت است از "اصلي ترين انگيزه ي بشر براي زندگي، پيدا کردن معني در زندگي است.

Logotherapy از اصطلاح يوناني "Logos" به معني "معني" گرفته شده است. او به اين نتيجه رسيد که بيشتر مردم اين روز ها از بي معني بودن زندگي رنج مي برند و زندگي آن ها بيهوده است. همه ي انواع ناهنجاري هاي روانکاوي نتيجه ي از دست دادن معني زندگي است لگوتراپيست ها بر اين باورند که همه ي مردم در زندگي نيازمند دليل هستند.

ادامه دارد...

/ 10 نظر / 74 بازدید
احمد

مطلب از خودتان است؟ به هر حال مختصر و گوياست و نثر روان و قشنگی هم دارد. موفق باشی.

اکرم

بعضی قسمت ها ترجمه و برخی از خودم است.

هستي

قابل توجه بود . ممنون

قهوه چی

کتاب انسان در جست و جوی معنا (دکتر فرانکل) سالهاست که به فارسی ترجمه شده و بارها تجدید چاپ شده است. خبر داريد؟

فاطمه

سلام اکرم جان.متن بسيار ير معنی و اثرگذاری بود.واقعا زندگی بی معنی يعنی يوچی و ضلالت.موفق باشی.اين مدت سفر بودم.آيديت کردم.بياي خوشحال می شم.موفق باشی دوست خوبم

وحيد

جالب بود برای اولين بار اينجا ميام معنی زندگی آره معنی زندگی از يادها رفته حتی شما معنی زندگی يعنی چی؟ زندگی برای چيه؟ به نظر من معنی زندگی رو بايد از اون جوون ۱۶ ساله عاشق که يک عمر عاشق بود يه عشق پاک و بعد با حنجر عشقش نابود شد بپرسي از اون دو تا عاشقايی که مزه ای عشق و تازه چشيدن از اون پير مردی که سالها زندگی کرده پرسيد واقعا زندگی يعنی عشق نه فقط عشق به جنس مخالف عشق ... البته عشقی که وجود داشته باشه من خودم به واقع معنی زندگی رو نميدوونم يعنی ميدونستم و اين يعنی عاشق بودم اما حالا ...

وحيد

و موضوع ديگه اينه که اگر از عشق استفاده نشه فراموش ميشه درست مثل پا های آدم که اگر استفتده نشه ... تو اين عصر عصر آهن عصر علم ديگه دوست داشتنی نيست وحود نداره آهن کامپيوتر ... عشق يا واسطه برای کارهای شيطانی يا برای سرگرمی سريال های جک ها بنگاه های ازدواح خانه های عفاف یا برای موضوع وبلاگ نویسی مردم عشق را فراموش کردن و داره از بين ميره کسی عشق واقعی رو درک نميکنه باور نميکنه من ۱۶ سالمه اما تجربه داشتم تجربه همين عصر من يا ما نسل سوخته خواهيم بود در این عصر عصــــــــــــــــــــــــــــــر آهن عصــــــــــــــــــــــــــــــر علم بعد ها ميفهميم

وحيد

در ضمن قشنگ بود خيلی آموزنده جالب عالی تخصصی اميدوارم موفق باشيد تا بعد اگر زندگی موند برام گذاشتن (آخه از يه دختره فراري هستم اون ظالمه دور از جونه شما)

ندا

واقعا این طور است. این روزها نگاه که می کنی؛ به خودت و به هر آدمی که دور و برت هست؛ می بینی همه - هر کسی به نوعی و به شکلی- در جست و جوی معنا است، دست همه مادر پی چیزی می گردد که به حیات معنا بدهیم...

مهدی

سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید.من خودم رو گم کردم و دوست دارم هر چه زود تر خویشتن خویشم را پیدا کنم. صمیمی ترین دوست خودم باشم. اگر اطلاعتی در این باره دارید لطفا راهنمایی کنید. با تشکر