سفر به عتبات عالیات قسمت دوم

پس از ورود به نجف و انجام کارهای مربوط به فرودگاه و ویزا به هتل رفتیم و خیلی سریع زائران در اتاق‌ها مستقر شدند. این نظم باورنکردنی و سرعت عمل در انجام کارها تا پایان سفر ادامه یافت. مدیر کاروان بسیار با تجربه و کارآزموده بود.

ریزهکاریها و جزئیات سفر از آن لحطه‌ی زیبایی که زیارت شروع می‌شود دیگر جایی برای ابراز ندارند. از این رو تنها به ذکر نام مکان‌های مقدسی که در این سفر سراسر معنوی، افتخار زیارتشان نصیبمان شد بسنده می کنم.

مرقد مطهر امیرمومنین حضرت علی علیه السلام در نجف اشرف اولین زیادتگاه منوری بود که شب اول دل و جان بدان سپردیم. شبی که نظیرش را هرگز تجربه نکرده بودم. قربت امام اول شیعیان از همان اولین بازرسی که به خیابان منتهی به حرم  وارد می‌شدیم ملموس بود.

مدت اقامت ما در نجف اشرف سه شب بود که این فرصت کوتاهی را برای زیارت حضرت علی و آرامگاه بزرگان دینی مدفون در حرم را به دست می‌داد. آرامگاه علما و فضلای مدفون در این مکان شریف عبارتند از:

آرامگاه آیت‌الله خویی

آرامگاه آخوند خراسانی

آرامگاه شیخ جعفر شوشتری

آرامگاه شیخ مرتضی انصاری

آرامگاه شیخ محمد کاظم طباطبایی

آرامگاه آیت الله حکیم

آرامگاه آیت الله سید ابولحسن اصفهانی

آرامگاه شیخ عباس قمی

آرامگاه آیت الله خلخالی

آرامگاه علامه حلی

آرامگاه شیخ طوسی

آرامگاه علامه بحرالعلوم

آرامگاه آقا مصطفی خمینی

....

در داخل محدوده‌ی حرم نزدیک به ضریح امام علی علیه السلام نیز مرقد مطهر حضرت نوح علیه‌السلام و حضرت آدم علیه‌السلام دیده می‌شود. محدوده‌ی حرم و صحن‌ها بسیار محدود است که با چهار در در چهار سوی آن به خیابان اطراف حرم متصل است.

در همان ایام استقرار در نجف به کوفه هم رفتیم. مقصد در کوفه مسجد جامع کوفه بود که در خود مکان‌های زیادتی زیر را جای داده است:

محراب حضرت علی که در آن جا به دست ابن ملجم مرادی ملعون ضربت خوردند و پس از آن به شهادت رسیدند.

آرامگاه مختار ثقفی، آرامگاه مسلم‌بن‌عقیل و آرامگاه هانی‌بن عروه که در ضلع شمالی- جنوبی قرار دارند.

مقام حضرات انبیا آدم، محمد، جبرئیل، نوح، ابراهیم، حضر علیهم السلام و حضرت امام زین العابدین و امام صادق علیه‌السلام در آنجا است.

همچنین خانه‌ی حضرت علی علیه السلام که بازسازی شده و شامل اتاق‌های فرزندان و چاه حضرت علی علیه السلام است (کاروان به این مکان تشرف نیافت و ما مجبور شدیم پس از بازگشت به هتل و صرف نهار تاکسی بگیریم و با مهربان همسر دوباره راهی کوفه شویم. این هم خاطره‌ی شیرینی بر جای گذاشت).

پس از زیارت این مکان‌های مقدس و گذران سه شب در نجف کاروان راهی کربلای معلا شد.

ادامه دارد ...

/ 1 نظر / 45 بازدید
همسفر

من مقبره حضرت آدم و حضرت نوع علیهما السلام را در نجف ندیدم. داخل حرم مطهر امام علی (ع) بود؟ کدام قسمت بود که من ندیدم؟ واجب شد دوباره برگردم[نیشخند]!