از قانون گذار تا مجری....

چند وقت پیش با دیدن این عنوان " گویا ژنتیک ایرانی ها با قانون مشکل دارد" در سایت بازتاب، یاد خاطراتی از سفرمان به ایران افتادم. در فرودگاه ایران بعد از خروج از هواپیما وارد سالن کوچکی شدیم که چشمتان روز بد نبیند.... دود سیگار فضای سالن را آلوده بود و دو صف طولانی انتظار وحشتناکی را به همراه داشت. با آن همه خستگی بعد از 16 ساعت پرواز و گذشتن از فرودگاه سیدنی و کوالالامپور که اصلا قابل مقایسه با فرودگاه ایران نیست، تازه یادمان آمد اینجا ایران است!!

 و اما نکته ی قابل توجه اینکه تعداد انگشت شماری زن و مرد خارجی در میان جمعیت در آن فضای بسته به چشم می خوردند که با خیال راحت سیگار می کشیدند و شاید توی دلشان به این بی قانونی می خندیدند.

 در استرالیا کشیدن سیگار در اماکن عمومی ممنوع است و از آنجا که مردم می دانند قانون با کسی شوخی ندارد و خاله و عمه هم سرش نمی شود، با هر ژنتیکی، خود را ملزم به اجرای قانون می کنند. به نظر من اینجا اگر قوانین سخت و جریمه های سنگین و مجریان دقیق نبودند، با این همه بی قیدی مردم، اوضاع خیلی بد تر از ایران بود.

در حالیکه اگر نظم و عدالت قانون استرالیا، در ایران اجرا می شد ایرانی ها خیلی راحت تر از قانون اطاعت می کردند و وضع ما بهتر از این بود.

با نگاهی اجمالی در قوانین رانندگی ایران و مقایسه ی آن با این جا شکی برایم نمی ماند که بی قانونی ایرانی ها هیچ ربطی به مسائل ژنتیکی!! ندارد. 

/ 4 نظر / 14 بازدید
معلمی از بهشت

سلام دوست عزيز.با نظرتان کاملا موافقم.خيلی وقتها احتياج به چوب تری هست تا مردم جامعه پذير شوند.از نظر لطفتان هم ممنون.

جهانگرد مسافر

سلام.ممنون که به وبلاگم اومدی.اميدوارم موفق باشي. مطلب جدید دارم سر بزن خوشحال مي شم. ولی بی نظر نرو

alireza

ما ايرانيها قانون قانون گريزی رو خوب يادمون دادن سری به قانون اساسی بزنين...(منتظر شما هم هستم سر بزنيد)

بی بی

یکی بود میگفت: ((هر چه قدر تله های بهتری درست کنيد گرفتار موش های باهوش تری خواهيد شد)) متاسفانه ما گويا ژنتيکی خوشمون نمياد دم به تله ی قانون بديم. اشکال اينجاست که گويا مجريان قانون هم يه جورايی از اين تله گريزانند!