شهر آشنا

ليورپول شهر کوچکي در نزديکي سيدني است. در آن جا همه چيز از شير مرغ گرفته تا جان آدميزاد (البته از نوع ايراني، هندي و عربي) پيدا مي شود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از آنجا که اين شهر به ولونگنگ هم نزديک است ما بعضي مايحتاج را به صورت ماهيانه يا حتي چند ماه يکبار از آن جا تهيه مي کنيم. مخصوصا مواد غذايي مثل رب انار، آجيل و مغزيات، کشک، رب گوجه، منقل و زغال!! و ...  اگر قبل از آمدن مي دانستيم اجناس ايراني اين همه فراوان است هرگز زحمت تهيه و حمل آن همه بار را به خودمان نمي داديم. به خاطر جمعيت زياد مسلمان قصابي حلال هم زياد دارد.

به طور کلي غير استراليايي در اين شهر بيشتر ديده مي شود.

قيمت و کيفيت گوشت و حبوبات در ليورپول بهتر از اينجاست. به عنوان مثال با لپه ي استراليايي نمي شود خورش قيمه ي زيبايي درست کرد، چون لپه بعد از چند جوش و قبل از پختن از هم مي پاشد.

هر چند عقلا گفته اند به هر جاي دنيا که سفر مي کنيد بهتر است به مواد غذايي رايج و معمول همان نقطه عادت کنيد ولي چه  کنيم که غذاي ايراني با آن طعم و رنگ و لعاب جاي خود را به غذاهاي ديگر نمي دهد.

يکي از تنقلاتي که بچه ها نوع وطنيش را ترجيح مي دهند، لواشک و آلوچه است. هفته گذشته که براي خريد رفته بوديم برخلاف هميشه که با خوردن اين گونه مواد موافق نيستم مقدار زيادي برايشان خريدم. راه طولاني بود و من هم بي کار، براي اولين بار در طول عمر بزرگسالي هوس خوردن آلوچه و لواشک  کردم و با بچه ها از در دوستي و رفاقت در آمده و در خوراکي محبوبشان شريک شدم که اي کاش نشده بودم. خوردن همان و مختل شدن زندگي همان. چند روزي با مريضي دست و پنچه نرم کردم تا دوباره سلامتي ام برگشت.

فکر  مي کنم مواد غذايي بهداشتي و عدم آلودگي هاي محيطي در استراليا سيستم دفاعي بدنم را تنبل کرده است! بايد اين مدت باقي مانده را غنيمت بشمارم و با استفاده ي تدريجي محصولات غذايي ايراني مثل تنقلات و خرما و آجيل اين  کمبود را جبران کنم تا آمادگي لازم جهت مبارزه با انواع بيماري و ميکروب و ويروس در ايران را داشته باشم!!

روي خرماهاي ايراني که در استراليا بسته بندي مي شود و در فروشگاهاي استراليايي به فروش ميرسد دقيقا قيد مي کنند محصول ايران است و در استراليا بسته بندي شده حتما شسته شود! جهت اطلاع دوستان، استراليايي ها محصولات خودشان را اصلا نمي شويند و حتي سبزي و کاهو و ميوه را نشسته مصرف مي کنند. بعضي از اين محصولات در کارخانه و هنگام بسته بندي شسته مي شود ولي بعضي ديگر نيز بدون شستن قابل استفاده است. در برنامه هاي آشپزي تلوزيون گاهي سبزي را از باغچه مي چينند و بدون شستن در غذا مي ريزند. اين جا آلودگي هاي محيطي ايران را ندارد بنابراين اين کار خطري برايشان ايجاد نمي کند. البته شايد هم بدنشان عادت کرده است. من هرگز جرأت نمي کنم از ميوه هاي نشسته اي که براي تست در ميوه فروشي مي گذارند بخورم. يکي از ايراني ها مي گفت بعد از خوردن اين ميوه هاي برش خورده، چند روزي مريض  بوده است! خودشان  که اصلا معني شستن ميوه را نمي دانند و خيلي هم سالم و سلامتند.

بعضي محصولات ايراني نسبت به ايران ارزان تر است مثلا مغز پسته کيلويي سيزده دلار است. سال گذشته که به ايران آمده بودم در فرودگاه مهرآباد پسته (با پوست) کيلويي نه هزار تومان بود! البته اين جا هم در فروشگاه هاي بزرگ مواد غذايي گران تر است و محصولات ايراني را بيشتر در ليورپول و فروشگاه هاي ايراني مي توان تهيه کرد. در سفر به استرلیا سنگین کردن بار با مواد غذایی کار بیهوده ای است که من تجربه اش را نداشتم.

/ 24 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعيد

سلام. به اين آدرس بريد و استفاده کنيد. رنک شما مثل من ۴ بود.

کـــســيــکـــه هويتـــــــــش گمــشـــــده

سلام..... يك روز به سراغم خواهد آمد با عشق؛ با وجود خستگي‌هايم تو او خواهد پذيرفت ، يك روز برايش قصه اي خواهم خواند از عشق، و او به قصه‌ام با تمام غم هايش گوش فرا خواهد داد. يك روز او را به دشتي خواهم برد، پر از شقايق و او با تمام خستگي هايش با من همراه خواهد شد. يك روز او را براي هميشه با خود مي برم، به ناكجا و او با تمام دلتنگي هايش با من خواهد آمد .و چشم هايي كه دوباره يكديگر را خواهند یافت، رسيدن هايي كه دیگر ميان جاده هاي دوري راه گم نمی‌كنند.زميني كه ما را در كنار هم خواهد دید و ماه و خورشيدي كه برای همیشه بر من و او خواهند تابید ‍‍!!نمی‌دانید توی همین پنج دقیقه صحبت کردن‌هایم با ((عزیز دل)) احساس می‌کنم که چقدر خوشبختم !!ولی او دیگر با من صحبت نمی کند.... آرزوهای محال ..... به روزم

مسعود

السلام عليک ايتها الصدیقة الشهیدة يا بقية الله اجرک الله فی مصيبة امک شهادت برترين بانو؛ مادر عصمت؛ ولية الله؛ تسليت باد.

صلیب نقره ای

سلام خوبيد...خوشيد....تجربه جالب بود...گفتند که می خواهدايران ارزان شوداقلام نمی دونم......اميدوارهميشه شادواسمونی باشيد...

ياشار پورمجيد

سلام. خواندن خاطرات و نظرات يك هموطن مقيم خارج از كشور، براي ايران نشينان خيلي جذاب است. اجازه بدهي، برخي خاطراتت را در نشريات اربيل چاپ كنيم. ممنون مي شم.

خاطراتچی

لینک شما در از همه رنگ خاطراتچی اضافه شد. از همه رنگ خاطراتچی، شهر فرنگی است برای نمایش هر آنچه به نظر خاطراتچی جالب برسد. ثبت می کند برای دل خودش، تا گم نشوند و شاید روزی به دردی بخورد.

سعيد

مطلب ((علی دايی)) حذف شد. فردا مطلب نسبتا جالبی واسه وبلاگ دارم. ياحق

من

يعنی چی بابا؟خارجين که باشن ديگه خاک خاکه ديگه عسل که نيست.کود هم هرکاريش کنی کوده.مخصوصا که کود حيوانی باشه.نکنه حيوونهای اونها باتربيتن و کود پاستوريزه از خودشون در می کنن؟

مهدی

سلام وقت به خیر قبلا به وبلاگم سر میزدین ناسلامتی من توی ایروا عضوم یه مقاله نسبتا خوب نوشتم میتونید توی ایروا بیاریدش.

فاطمه

سلام.اکرم جان.ممنون از اطلاعات خوب و شیرینی که در مورد زندگی در استرالیا دادی...در ضمن ما افتخار می کنیم که سال آینده میزبان دوست عزیزی مثل تو و خانواده مهربونت باشیم.و در مراسم فاطمیه شما رو ببینیم...چی از این زیباتر هست؟ موفق و ÷یروز باشي