به گواهی تاريخ

یکی از جا های دیدنی در ولونگنگ سد Cordeaux  است. این سد دومین سد بزرگ از چهار سدی می باشد که بر روی رودخانه یNepean  بسته شده است. با توجه به این که تاریخ اتمام سد سال 1929 بوده می توان از آن به عنوان یک شاهکار مهندسی عظیم یاد کرد که حتی در حال حاضر نیز قابل تقدیر است.

 

                             سد کوردکس

 

وجود این سد از همان ابتدا، گذشته از ذخیره ی ارزشمند آب رودخانه، باعث بوجود آمدن جاذبه های توریستی و گردشگری در این منطقه شده است. در فضای اطراف سد، پارکی با چشم انداز زیبا و با امکانات طبخ غذا و به قول استرالیایی ها barbecueوجود دارد که در این فصل زیبای بهار برای گردش و تفریح بسیار مناسب است.

 

                            منطره ی سد

این روز ها که مشغول خواندن کتاب از دل گریخته ها بودم بی اختیار یاد این سد و سایر کار های زیر بنایی در استرالیا افتادم که قدمتی صد ساله دارند. به دنبال پیدا کردن ریشه ی عقب افتادگی ایران از استرالیا، تاریخ ایران را از نخستین سال های درخشش استرالیا در ذهن مرور کردم و به جز ظلم و عیاشی شاهان و از دست رفتن عزت و خاک ایران چیزی نیافتم.

             400px-Takht-jamshid.jpg

آیا بهتر نیست تواقعات استوار بر پایه های 2500 ساله را واقع بینانه تر بنگریم وبه جای تفاخر بر چند ستون حاکی از تمدن دیرین موقعیت خود را در قرون اخیر بازبینی کنیم و جایگاه خود را آنچنانکه هست بیابیم؟

/ 26 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

گويا دوست عزيزمان سروش که عامل بدبختی ايران را اسلام ميدانند يک ذره در مورد تاريخ تولد اسلام و ورودش به ايران اشتباه کرده اند. آن تمدنی که شما به آن افتخار ميکنيد حدود هزار و پانصد سال قبل از ميلاد مسيح در ايران وجود داشته است. کتبيه های تخت جمشيد عمرشان نزديک سه هزار و ششصد سال است. اسکندر مقدونی حدود پانصد سال قبل از ميلاد مسيح با يک ارتش سی هزار نفری به ايران حمله کرد و کل آن تمدن مورد افتخار ما و شما را از بين برد. نخبگان و حاکمان را کشت يا کور کرد و به بند کشيد و زنانشان را به کنيزی برد. در آن سالها ارسطو نامه ای به اسکندر نوشت و توصيه کرد که اگر ميخواهی خيال غرب را برای هميشه از سوی شرق آسوده کنی در آنجا نمان و بر آنان حکومت نکن... بلکه از بين خودشان احمقهايشان را به قدرت برسان و به خانه برگرد. اسکندر البته به توصيه ی استادش عمل کرد و اينها در زمانی واقع شد که هنوز مسيح ظهور نکرده بود. اين قطعه ی تاريخ يعنی از بين رفتن تمدن ايرانی و غيره و ذلک حدود هزار سال قبل از ظهور اسلام واقع شده است.

نسترن

توي هر شهر تاريخي و هر موزه و نمي دونم جاي باستاني كه پا مي زارم فقط حسرت مي خورم.نمي دونم آخر عاقبت ما چي رقم خورده كه قدر هيچي رو نمي دونيم.

آرش

ظلم و عياشی فقط در زمان شاهان صورت گرفته؟

سعيد

بنام خدا.سلام. اينجا چه شلوغ و چه خبر هست! يکی ميگه يکی جواب ميده! چه دل پری هم از اسلام و اينطور چيزا دارن. راستش چی بگم!؟ من که نه اسمی از کوروش در قرآن ديدم (اگر منظور ايشون از کوروش ذوالقرنين بوده بايد بگم که اگر اين رو يک پيامبر بدونيم بايد بگيم که فخر منطقه حجاز و شام و فلسطين و ... بايد ۱۲۴۰۰۰ برابر ما باشه که اين همه پيامبر و مرد خدا رو در خودش داشته و اشرف اونها و ۱۴ نور متعالی از عربستان و عراق بودن!). حالا کدام سوره و آيه اسمی از کوروش آمده من نمی دانم و مدعی آدرس بدهد هر چند که نام ابوبکر هم در قرآن وجود دارد!‌ خيلی جو گير نشويم! تمامی سريال های طنز از شبکه ۳ هستند و به تازگی مجموعه رو مهران مديری بنام باغ مظفر روی آنتن داره. شبهای برره به اندازه باغ مظفر و ارثيه بابام زننده نبود ولی دعواهای برره ای توی ايران يک چند تايی دست و پا و عينک شکسته داشت که بعدش حذف شد! خدانگهدار.

محمد

اين تاريخ به جاي اينكه نيروي حركت و تلاش باشه بيشتر تبديل به غروري كاذب شده كه توي دنياي امروز خريداري نداره.

مهدی منتظرالقائم

باعث شرم و تاسف است که انسان حسرت یک مشت ستون دوران جاهليت و بی خدايی و عقب ماندگی خود را داشته باشد. ما شيعه علی و محب حسينيم و افتخار ما ائمه معصومينند نه يک مشت سنگ. تمام مردم دنيا حسرت داشتن کشوری مانند ايران اسلامی را دارند که از همه نظر الگويی اسلامی برای جهان است.

فاطمه

سلام اکرم جان...لينک پست قبلی برای من باز نشد متاسفانه.اما با کل مطالبت در بست موافقم...موفق باشی

فاطمه

سلام اکرم جان...لينک پست قبلی برای من باز نشد متاسفانه.اما با کل مطالبت در بست موافقم...موفق باشی

قهوه چی

من با افتخار کردن و يادآوری داشته های گذشته هيچ مخالفتی ندارم ولی هميشه سعی ميکنم يادآوری کنم که داشتم داشتم حساب نيست. دارم دارم حسابه!

سعید

سلام به همگی اگر فکر میکنید تمام بدبختی های ما از مذهبی بودنه باید بگم کاملا درست فکر میکنید. مذهبی بودن به معنای فعلی علی لامذهبیه. وگرنه خدا و بیغمبر هیچ وقت نگفتن وقت خودتون رو و سلامتی خودتون رو تلف کنید. در عوض تا دلت بخواد حدیث و توصیه در خدمت به خلق و خانواده و مردم و ... داریم. به همدیگه خدمت کنیم. مسلمان باشیم ولی مذهبی نباشیم......