fennel همان رازیانه است!

fennel.jpg                                                    

Fennel در استرلیا کاملا شناخته شده است در حالی که من هرگز در ایران این سبزی را در سبزی فروشی ها ندیده و حتی اسمش را هم نشنیده بودم. سبزیجات متنوع دیگری هم در اینجا هست که نمونه و حتی مشابه آن ها را در ایران ندیده ام. البته ترجمه ی اسم آن برایم خیلی آشنا بود. "رازیانه" که بیشتر جنبه ی دارویی آن در ایران مورد توجه است تا غذاییجزء سبزیحات پر طرفدار و نسبتاً گران قیمت استرالیاست. این سبزی همین طور که در تصویر می بینید شامل برگ های شویدی، ساقه ی شبیه به ساقه ی کرفس و ریشه ای پیاز شکل است.بهترین و خوش مزه ترین قسمت، ریشه گیاه است. البته سایر قسمت های آن هم ارزش غذایی دارد. به عنوان مثال از ساقه ی آن در سوپ و استیو (غذایی شبیه به سوپ سبزیجات با آب کم) و از برگ آن مثل شوید استفاده می شود. تا آن جا که من شنیده ام در استرالیا ریشه ی این گیاه بیشتر مورد توجه است. fennel.jpgریشه رازیانه سفید رنگ و لایه لایه است که به صورت خام و پخته استفاده می شود. با خرد کردن طولی آن، به شکل حلال در می آیند که به سالاد زیبایی و طعم خوبی می دهد. تجربه جدید من نشان میدهد این حلالها در ترشی و شوری هم، زیبا و خوشمزه است.اگر این سبزی را در روغن سرخ کنید مثل پیاز شیرین مزه می شود. آب پز و بخار پز آن هم طعم خوبی دارد و می توان آن را با سایر غذا ها مخلوط کرد. چند نوع غذا از این ریشه می توان پخت که بعد از راه اندازی مجدد سایت آموزش آنلاین توسط شوالیه، در بانوی ایرانی دستور پخت آن ها را خواهم نوشت.

/ 7 نظر / 15 بازدید
جهانگرد مسافر

مطلب جالبی بود (رازیانه).مرسی که به من سر زدی. مطلب جديد دارم بيا.

معلمی از بهشت

من اسم اين سبزی رو تو کتاب رزا منتظمی ديده بودم اما تو ايران خودش به چشمم نخورده.عوض ما از خواص و مزه اش حسابی استفاده کنيد.نوش جان.

خاطراتچی

ممنون که سر زدی.ضمنا ولادت حضرت زهرا بر همه مبارک باد

نگاه

نديده بودمش تا حالا ! راستی تولد حضرت زهرا(س) بر شما مبارک باشه.

mahdi

سلام. مطلب خيلی خوبی بود .. خوشحالم که با يک ايرانی مقيم استراليا آشنا شدم .. موفق باشيد .

mahdi

راستی .. در مورد متنی که توی وبلاگ خودم گذاشته بودم : من اصلا نااميد نيستم . شعر يا يه متن ادبی يا حتی نقاشی بيان گر حس لحظه ای آدمهاست . من اون لحظه . نه نااميد بلکه دلخور از روزگار بودم . من هستم ! هميشه ..

mina

salam matalebetoon khili jalaeband lotfanan baz ham az miveha va sabzijati ke dar astrolia hast va to iran nist benevisid khob har chi bashe shooma dar yek ghareh va nimkoreh dyge hastiid. rastii ma dar iran az golhaie razianeh torshi dorost mikardim ke fogholadeh khoshmaza ast va khili ham khoshgel. moafagh bashid