حسابداری در خدمت هولوکاست!

معتبرترین نشان علمی «تاریخ حسابداری» به نویسنده‌ی «حسابداری در خدمت هولوکاست» رسید.

یک خبر کوتاه:

پروفسور وارویک فانل عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه ولونگونگ از سوی آکادمی تاریخ‌دانان حسابداری آمریکا مفتخر به دریافت جایزه‌ی «ساعت شیشه‌ای» شد. این جایزه معتبرترین نشان علمی بین‌المللی در زمینه‌ی مطالعاتی «تاریخ حسابداری» است.  کنگره‌ی جهانی تاریخ‌دانان حسابداری آمریکا،  فانل را به پاس تلاشهای فراوانش در ارتقای «دانش تاریخ حسابداری» برای دریافت این جایزه‌ی ارزشمند برگزیده است. عناوین مهمترین مقالاتی که فانل را شایسته‌ی دریافت این جایزه کرده‌اند عبارتند از:

1-      حسابداری در خدمت هلوکاست (منتشره در سال 1998 میلادی)

2-      حسابداری برای عدالت (منتشره در سال 2001 میلادی)

(منبع وبسایت دانشگاه ولونگونگ)

یک توضیح اضافه بر خبر:

فانل در مقاله‌ی «حسابداری در خدمت هلوکاست» که حدود هشت سال قبل منتشر کرده است، استدلال میکند که در دوران وقوع جنایت موسوم به هلوکاست که به تعبیر وی در آن شش میلیون یهودی به طرز فجیعی کشته شدند، «حسابداری» به مانند ابزاری در دست جنایتکاران در تمام مراحل وقوع این جنایت هولناک  حضور و همراهی  داشته است. وی البته از این استدلالات و شواهد استفاده میکند تا «نظریه‌ی حسابداری اثباتی» را به دلیل حضور تکنیکی و غیر انسانی‌اش در وقوع جنایات بشری نقد و بسا نفی نماید. لکن آنچه در این مقاله بیشتر از نقدش بر «روش اثباتی» به چشم می‌خورد عنوان غریب مقاله و تاکید محسوس آن بر قطعیت وقوع قتل شش میلیون یهودی در جریان جنگ جهانی دوم به رهبری آلمان نازی است.

و چند سئوال جدی:

به نظر شما آیا ارتباطی بین موج نفی یا تردید درهلوکاست که رییس جمهور ایران ایجاد کرده و این واقعه‌ی به ظاهر علمی (اعطای جایزه) وجود ندارد؟

به نظر شما چرا از فهرست دهها مقاله و کتابی که پروفسور فانل در طول سی سال گذشته با موضوعات و روشهای تقریباً مشابه مانند «حسابداری جنگ»، «حسابداری صنعتی، کارایی نظامی و جنگ جنوب آفریقا»، «حسابداری در پی اتوپیا، امکان تعالی پاراگوئه»، و امثال اینها نگاشته و منتشر کرده است مقاله‌ی «حسابداری در خدمت هلوکاست» به عنوان برترین کار وی معرفی شده است؟

به نظر شما اگر کسی مقاله‌ای با همین روش‌های علمی ولی با محتوایی منسجم‌تر و قوی‌تر و ادله و شواهدی متقن‌تر و عینی‌تر با عنوان «حسابداری در خدمت تروریسم دولتی اسرائیل» بنویسد می‌تواند آن را در همان مجله‌ای که مقاله‌ی فانل در آن آمده منتشر کند و خود را برای دریافت جوایز بین‌المللی (بخوانید آمریکایی) نامزد نماید؟

به راستی  آیا این «علم» است که چنین ذلیلانه کمر به خدمت «سیاست»مداران بسته است؟

 

و یک سئوال وبلاگی:

اصلاً حسابداری رو چه به این حرفا؟

/ 19 نظر / 68 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسين

با این مطلب نشان داديد ماموريت واقعی شما در استراليا آن چيزی نيست که ادعا می کنيد. وگرنه آيا می توان باور کرد به هرکسی به راحتی بورس تحصيلی داد، مگر آنکه...

فاطمه

سلام.متن بسيار جالب و قوی بود.استدلالهای خيلی جالبی کرديد.من دربست با همه حرفهات موافقم.مثل هميشه.راستی دختر گلت چطوره؟ اميدوارم کسالتش کاملا رفع شده باشه.موفق باشی

عليرضا

سلام دوست عزیز جدا از بحث شما: در ماه رمضان شب قدر به وقت و ساعت ايران است؟يا در استراليا به ساعت شب استراليا است؟با تشکر از شما.

صبا

http://spaceblog.xprize.org/2006/10/10/nice-hat/#comments سلام اکرم جون عزیز . اینم سایت شخصی ه انوشه خانم .

دوست جديد

سياست دنيای عجيبی دارد و گاهی همه چيز را به بازی می گيرد من که از آن بيزارم. برای درس بچه ها خيلی عجله نکن لااقل ماه رمضان را راحت باش هنوز زود است . من که ترجيح می دهد که کتابهای بچه ها بيايد و بعدا شروع کنم مطمئن باش که اگر خدا قسمت کند و بچه ها امسال در ايران امتحانشان را بدهند سخت تر از اينجا نيست اگر با متفرقه ها امتحان بدهند که خيلی راحت است چون من تجربه اش را داشته ام و اگر بخواهند در مدرسه با بچه ها امتحان بدهند هک با ديدن دو نمونه سوال ان همان معلمها می توانی کاملا شيوه طرح سوال معلم را بفهمی يقين کن که خیلی بهتر از خارج از کشور است غصه نخور و با کمال آرامش برای بعد از ماه رمضان برنامه ریزی کن من که همیشه وقت اضافه هم می آورم طوری که سال قبل درست قبل از امتحانات بعد از اینکه دور دوم را هم خوانده بودیم و بقیه دوستان به شتاب فراوان می خواستند همان دور اول را تمام کنند ما به مسافرت یک هفته ای رفتیم تا با روحیه و شادابی بیشتری امتحانات را بدهد .بی خيال کو تا نه ماه ديگر

قهوه چی

سلام. من که بالاخره هم سر در نياوردم که حسابداری چطور به هولوکاست ارتباط دارد.....ولی در مورد بحث هولوکاست اگر جايی از من سوال شود خواهم گفت که به عنوان يک مسلمان حتی حق دارم در وجود خدا هم شک کنم و کسی مرا به اين دليل مواخذه نميکند بلکه ترغيب هم ميکنند. چگونه است که نبايد در وجود يک واقعه بشری ترديد کرد. آيا اگر يک محقق بخواهد در مورد واقعه کربلا تحقيق کند ما مخالفت میکنیم و رگ گردنمان بيرون ميزند؟

احمد

سلام چون تعداد مطالب روی صفحه خيلی زياد است وبلاگ خيلی کند بالا می آيد. به نظر ميرسد بايد قالب جديدی پيدا کنيد که آخرين مطلب را نشان بدهد و برای بقيه ی مطالب دو سه خط اولش را فقط نشان بدهد و بعد هر کس مايل به ديدن «ادامه مطلب» باشد آن را در صفحه ی ديگری برايش باز کند. الان که در حالا حاضر صفحه ی اول وبلاگ شما خيلی سنگين است. موفق باشی.

محدث

سلام . وبلاگ خيلی خوبی داری دوست داری لينک بديم؟

سعيد

بنام خدا. البته رندی و خباثت اينها از حساب خارجه وگرنه می شد نقش حسابداری در پدرسوختگی رو هم مطرح کرد. به هر حال الهم عجل لويلک الفرج... يا علی التمای دعا مخصوصا شبهای قدر.