mp3 player

نزديک ظهر خسته از کار يکنواخت، سري به بالکن زدم تا با استشمام هواي تازه ي بهاري آن هم درست وسط زمستان! تجديد قوايي کرده و به کار باز گردم. خيابان دانشگاه مثل هميشه پررفت و آمد و ماشين ها و آدم ها با آرامش هميشگي در حرکت بودند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تردد ماشين ها و دانشجويان رنگارنگ! که کم و بيش از ظاهرشان پيداست از کجاي دنيا آمده اند، شور و حال خاصي به اين خيابان مي دهد. مخصوصا در اين شهر ارواح که خلوتيش زبان زد است.

 

در بين اين مخلوقات متنوع، رهگذراني که گوشي کوچکي در گوششان گذاشته که انتهاي سيم بلند آن در دست يا جيبشان به وسيله اي صوتی کوچکی به نام ام پی تری پلير متصل بود توجه ام را جلب کرد. تقريبا نيمي از عابران گوشي در گوششان بود در حالي که طرز راه رفتن و تکان دادن سرشان  نشان می داد، اغلب به موسيقي گوش مي دهند.

mp3 player ها نسل جديدي از وسايل ديجيتال صوتي هستند که با توجه به قابليت هاي متعدد و حجم بسيار کم، نظر مشتريان بي شماري را به خود جلب نموده اند.

اين در حالي است که استفاده ي مکرر از هدفون خطرات جبران ناپذيري در بر دارد. متاسفانه جوانان و نوجوانان زيادي با بي اطلاعي از اين موضوع خود را در معرض خطر کري دائمي قرار مي دهند.

بر اساس تحقيقات، چهل سال پيش کري گوش از سن شصت يا هفتاد سالگي شروع مي شد ولي براي اين نسل که در بالا اشاره شد، شروع کري گوش از سن بيست سالگي خواهد بود. در واقع صداي بلندي که از گوشي خارج مي شود و به گوش خيلي نزديک است باعث مرگ سلول هاي گوش که صدا را فيلتر مي کنند مي شود. اين سلولها به طور طبيعي و با بالا رفتن سن ضعيف مي شوند.  

متاسفانه رشد و پيشرفت تکنولوژي در کنار همه ي محاسنش، مضراتي نيز دارد که با آگاهي هر چه بيشتر مي توان از بروز اين آثار  سوء جلو گيري نمود

/ 10 نظر / 30 بازدید
صلیب نقره ای

سلام خوبی...خوشی...چه خبر...راست می گی...ولی به نظرمن بيشترالان توی ايران بچه کامپيوتردنبال کوليست هستند...ومن ازدستگاه گفتی خريدم.ولی بعدخريدديدم باپول زياددادم..کارايی مناسب برام ندار.......بی خيال خوش می گذرد....

رامين

سلام. به نکته خوبی اشاره کردين. اين پست قبليتونم حسابی ما رو در ياد دوران دبستان فرو برد.اون زمان ما همين درس رو در درس دينی داشتيم.اون زمان (حتی تا زمان دیپلم) من درس رو با صدای بلند ميخوندم البته تو کلاس واسه بچه ها. اين متن کاملا به يادم مياد و احساس خوبی بهم ميده. علاوه بر اينا يادم هست که نوشته بود حضرت محمد (ص) هيچگاه با صدای بلند نميخنديدند....

مهاجر استرالیا

سلام من تا جائی که اطلاعات داشته باشم در خدمتم اما متاسفانه ما ایرانی ها دوست نداریم با واقعیت و تجربیات بد دیگران برخورد داشته باشیم و همه موارد را باید خودمان تجربه کنیم . در هر کاری تجربیات شیرین و تلخ بسیاری وجود دارد با امدن به اینجا چیزهای خوب زیادی بدست میاوریم و لی در مقابل موارد احساسی و غیره را از دست میدهیم در یک ازمون همیشه همه برنده نیستند برای برنده شدن هم همیشه همت بلند کافی نیست ...

قهوه چی

يکی از اساتيد اينجا ميگفت معضل اصلی شان با ديسکوهايی است که صدای موسيقی بسيار بلند دارند. تحقيقاتی هم داشتند که نشان ميداد نسل جوانشان از نظر شنوايی در اينجور محيطها آسيب ديده اند.

احمد

يعنی اونايی که تا حالا نخريدن ديگه نخرن... شما هم که داری و غمی نيست.

احمد

نه بابا مثل اين که راستی راستی رفتی توی خط سانسور... ما رو هم سانسور ميکنی؟

احمد

نه کارت خوبه. جدی ميگم. با سانسور هم موافقم. چرا که نه. مگه آدم در خونه شو باز ميذاره که هر کس و ناکسی سرشو بندازه بياد تو؟ غلط کردن. ولشون کن. همه رو سانسور کن از دم. بی حيثيتا!!!

احمد

نه مثل اين که جدی جدی پياما نمياد بالا. ميره برای ارزيابی کيفی. خب مبارکه. سانسورگری هم عالمی داره.

الهام

يه مطلبی ديدم در رابطه با ماهی هايی که در استراليا حرام است و کوسه هم توش بود. قابل توجه شما اينکه کوسه در ايران جزو ماهی های حلال هستش و در تمامی فروشگاههای شهروند تهران پاک شده و بسته بندی شده وجود داره و شما به راحتی ميتونی اونو بخری.

الهام

هاپوتی عزيز الان که کامنتهای پست های قبليتون رو ميخوندم يه کامنتی بود با نويسنده به نام ياشار.که حداقل به من خیلی جواب ایشون بر خورد شايد هم نزاری مطلبم چاپ بشه ولی حداقل خودتون يه مطلبی رو بدونيد بد نيست.آقای ياشار يا هر کس ديگه.یه زمانی ماهی ازون برون در ایران حرام بود وبعدش حلال اعلام کردند .در حال حاضر در ايران خيلی ها گوشت شارک رو ميخورند مثل خود من چون حلاله ! بنده نه گوشت سگ ميخورم و نه موش ! مشکل شما اینه که وسعت اطلاعاتتون به اندازه دايره ادبتون محدوده !