زنان واقعا از مردها باهوشترند + چرا بی‌بی‌سی فیلتر شده؟

نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که ضریب هوشی زنان از مردها بیشتر است.

بر اساس گزارشی که در روزنامه ساندی تایمز منتشر شده، از زمان ثبت نتایج آزمون‌های ضریب هوشی در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته، زنان به طور میانگین در رتبه‌ای پایین‌تر از مردان قرار می‌گرفتند، ولی مطالعه‌ای که جیمز فلین، پژوهشگر شناخته‌شده ضریب هوشی انجام داده است، نشان می‌دهد که فاصله زنان و مردان در این زمینه نه تنها کاهش یافته است، بلکه زنان در این رقابت، از مردها پیشی گرفته‌اند.

جیمز فلین به ساندی‌تایمز گفته است که به نظر او، نیازهای عصر مدرن باعث افزایش استانداردهای هوشی انسانها شده است.

او گفت: "در صد سال گذشته مردان و زنان به تدریج در آزمون‌های ضریب هوش پیشرفتهای بیشتری کرده اند، ولی سرعت رشد زنان بیشتر بوده است."

این پژوهشگر اضافه کرد: "این (روند) نتیجه مدرنیته است. پیچیدگی دنیای مدرن، مغز ما را وادار به انطباق می‌کند و ضریب هوش ما افزایش می‌یابد."

او گفت یک نظریه این است که ضرورت‌های گذران زندگی امروزین، از جمله اداره خانواده و داشتن شغل به طور همزمان باعث شده است زنان (به دلیل وظایف چندگانه‌شان) باهوش‌تر شوند. نظریه دیگر نیز این است که زنان همواره می‌توانسته‌اند در آزمون‌های ضریب هوشی امتیازات بالاتری کسب کنند، ولی این موضوع تنها به تازگی روشن شده است.

آقای فلین که یافته‌های پژوهش خود را در کتابی جدید منتشر خواهد کرد، به ساندی تایمز گفت: "مغز انسان‌های مدرن به شیوه‌ای متفاوت در حال رشد است و پیچیدگی شناختی آن بیشتر شده است. در آزمون‌های ضریب هوشی نیز که ما به عمل می‌آوریم، این شاخص در حال افزایش بوده است."

او در عین حال گفت که برای بررسی بیشتر روند کنونی، باید به داده‌های بیشتری دست یافت.

در دهه ۱۹۸۰ میلادی در چارچوب پدیده‌ای تحت عنوان "اثر فلین" گفته شد که ضریب هوشی افراد در کشورهای غربی در هر دهه نزدیک به سه واحد بیشتر شده است، به گونه‌ای که ضریب هوشی ساکنان این کشورها در دنیای مدرن در مقایسه با ساکنان آنها در حدود ۱۰۰ سال پیش به طور میانگین ۳۰ واحد بیشتر است.

در آن زمان گفته شد که ضریب هوشی افراد ژنتیکی و مربوط به وراثت نیست، بلکه می‌تواند ارتقا پیدا کند.

افرادی از کشورهای غرب اروپا و همچنین آمریکا، کانادا، نیوزیلند، آرژانتین و استونی در مطالعه اخیر آقای فلین شرکت کرده‌اند.

براساس این پژوهش، نتیجه آزمون ضریب هوش زنان و مردان در استرالیا تقریبا مشابه بوده است، ولی زنان در نیوزیلند، استونی و آرژانتین به طور میانگین ضریب هوشی بیشتری از مردان داشته‌اند.

منبع: http://www.bbc.co.uk

__________________________________

خبرهای علمی بی‌بی‌سی قابل اعتماده. گذشته از ظرافت‌های روباهی هدفمندی که در اخبار سیاسی به کار می‌برند، رد پای بیشتر اخبار رو می‌شه توی خبر‌گزاری‌های داخلی دید.

وقتی بچه بودم شنیدم که امام (ره) هر روز اخبار بی‌بی‌سی رو گوش می‌دند. از اون جا که علاقه‌ی بسیاری به شخصیت بی‌نظیر ایشان دارم، سال‌هاست این کار رو می‌کنم. با وجود فیلتر سایت  بی‌بی‌سی خیلی علاقه دارم از هر طریق اخبار رو بخونم. شنیدن تحلیل‌های سیاسی خاورمیانه و مخصوصا ایران از زبان غربی‌ها و از سایت‌های غیر ایرانی، در کنار اخبار سایت‌های ایرانی، خیلی جالبتره.

بر اساس خبری که در همین سایت درج شده  طبق آمار، خوانندگان ایرانی بی‌بی‌سی بسیارند. آن‌ها با استناد به همین آمار، طرفداران خود رو در ایران خوب ارزیابی کرده‌اند.  غافل از این که منِ نوعی برای رفتن و خوندن، انگیزه‌ای دارم که اصلا در تحلیل‌‌هاشون جایی نداره و بی‌شک دیدن یک سایت و خوندن مطالبش به معنی طرفداری و موافقت با اون نیست.

____________________________________________

چند ساعت پس از نگارش

سایت تابناک خبر بالا رو به نقل از خبرگزاری مهر با جملاتی متفاوت آورده. این دو بند رو با هم مقایسه کنید:

یک نظریه این است که ضرورت‌های گذران زندگی امروزین، از جمله اداره خانواده و داشتن شغل به طور همزمان باعث شده است زنان (به دلیل وظایف چندگانه‌شان) باهوش‌تر شوند. نظریه دیگر نیز این است که زنان همواره می‌توانسته‌اند در آزمون‌های ضریب هوشی امتیازات بالاتری کسب کنند، ولی این موضوع تنها به تازگی روشن شده است (بی‌بی‌سی).

یک نظریه در مورد افزایش ضریب هوش زنان، توانایی آنها برای انجام چند کار است مانند انجام امور منزل و کار در خارج از خانه، درحالی که توضیح دیگر نیز می تواند این باشد که آنها در نهایت فهمیده اند که هوش بالقوه بیشتری از مردان دارند (تابناک).

متن انگلیسی خبر رو پیدا نکردم ولی اون طور که پیداست اخبار خارجی به دست توانمند برخی مترجمان خبرگزاری‌های داخلی دستخوش تغییرات زیادی میشه!!

/ 3 نظر / 49 بازدید

در طول تاریخ بشر زنها واقعاَ‌ از مردها باهوشتر بوده اند و گر نه الان همه ی کارهای مملکت روی دوش مردهای بینوا نبود! و خانمهای محترم طلبکارانه در حال استراحت در منزل نبودند![نیشخند]

جواد

کنار پرچین سوخته دخترخاموش ایستاده است و دامن نازکش در باد تکان می خورد خدایا دختران نباید خاموش بنمانند هنگامی که مردان نامید و خسته پیر می شوند.