حیوانات بومی استرالیا (قسمت دوم)

TASMANIAN DEVIL-9 شیطان تاسمانی در جنگلهای تاسمانیا زندگی می کند. این حیوان پناهگاهی در تنه ی تو خالی درختان یا حفره ها و غارها برای خود پیدا کرده و از پوست و برگ درختان یا علف ها محل خواب درست می کند. شیطان تاسمانیا در بزرگسالی علاقه به خوردن گوشت با دندانهای بسیار تیزش دارد و اغلب مردار و لاشه ی حیوانات را می خورد، در صورتی که گوشت پیدا نکند از کیاهان، تخم ماهی و سوسک هم تغذیه میکند.

شیطان تاسمانیا پستاندار است و به بچه های خود شیر میدهد و مانند کانگرو کیسه دار است. در هر بارداری چهار بچه در کیسه ی مادر به مدت 15 هفته زندگی می کنند. رنگ این حیوان سیاه با خالهای سفید است و تا 90 سانتیمتر رشد میکند. صدای این حیوان برای هشدار دادن به حیوانات دیگر بخاطر حفظ غذا یا محل زندگی به صورت جیغ های بلند و ترسناک است. شیطان تاسمانیا 42 دندان استخوانی سفت و برنده دارد.

Kookaburra-10 دو گونه هستند. اولین نوع Laughing Kookaburra و نوع دیگر Blue-Winged  نام دارد. آنها بیشتر به وسیله صدای خندیدنشان شناخته شده هستند. وقتی این پرنده می خندد در واقع به سایر حیوانات در مورد ورود به قلمروش هشدار می‌د‌‌هد. بر طبق افسانه های بومی وقتی کوکابراها صدای خنده سر میدهند از موجودات آسمانی میخواهند که آتشی بیافروزند تا زمین را گرم و روشن کند و روز آغاز شود.

این پرندگان رنگهای متفاوت آبی، قهوه ای و سفید دارند. پشت چشمشان یک تکه ی قهوه ای پررنگ و روی بالشان نقره ای رنگ است. هر خانواده شامل یک جفت بزرگسال و جوجه های جواناشان هست که ممکن است  تا چندین سال اطراف پدر مادرشان برای کمک به آنها در بزرگ کردن جوجه های دیگر باقی بمانند.

قبل از زیستگاه های اروپایی این پرندگان فقط در شرق استرالیا پیدا می شد. بیشتر در جنگل ها و مسیر رودخانه ها زندگی می کنند و بر روی درختان یا تپه ی موریانه ها لانه می سازند. خوراک آنها موش، مارمورک، مار، پرندگان، حشرات و قورباغه است. پاهای ضعیف ولی گردن بسیار قوی دارند که در شکار به آنها کمک میکند. آنها تا ۴۳ سانتیمتر طول دارند، در هر جف گیری بین ۲ تا ۴ تخم سفید رنگ می گذارند و عمرشان بالای ۲۵ سال است.

                      

Taipan- 11  در شمال و شمال شرقی استرالیا، در سبزه زار ها، کوه های سنگ لاخی و جنگهای نواحی گرمسیری و در غرب استرالیا در حفره های زیر زمینی زندگی می کنند. همچنین این مار ممکن است در نیشکر زارها و اطراف مزارع نیز پیدا شود. ولی در مناطقی که هوای آنجا در زمستان زیر 18 درجه ی سانتیگراد است زندگی نمی کند.

غذای مورد علاقه ی این مار موش صحرایی، پرنده، مارمولک، و پستانداران کوچک است. بر خلاف سایر مار‌ها تایپان شکار خود را زنده نمی بلعد، ابتدا شکار را با وارد کردن ضربه می کشد و بعد آن را می‌بلعد.

تایپان بیشترین مار زهر دار در استرالیا است. ماده و نر این خزنده در صورت بروز خطر حالت تهاجمی دارند ولی در بیشتر مواقع خود را از انسان دور نگه می دارند. جنس نر این خزنده تا 156 سانتی متر و ماده تا 145 سانتی متر رشد می کند. هر ماده می تواند تا 11 تخم بگذارد.  مار تازه متولد شده در حدود 600 میلی متر طول دارد. طول دندان نیش این مار 11 میلی متر است که در میان مار های استرالیا بلند ترین دندان است.

Budgerigar- 12 با اسم علمی "Melopsittacus undulatus".  که در ایران به نام مرغ عشق شناخته شده است. این پرنده را می توان از فروشگاه های حیوانات خانگی خریداری کرد ولی در استرالیا در حیات وحش در دسته های بزرگ دیده می شود.

این پرنده در همه ی قسمت های مرکزی استرالیا که غذا و آب در دسترس است قادر به زندگی می باشد. مخصوصا در علفزارها، خارستان ها، صحراها، چمنزارهای طبیعی و اطراف برکه ها بیشتر دیده می شوند.

غذای آن ها چمن، دانه ها و گیاهان کوچک و تازه جوانه زده می باشد، به همین دلیل هم آفتی برای مزارع محسوب می شوند. آن ها دانه ها را می چینند و با نوکشان مغز دانه ها را بیرون می آورند و می خورند. یک مرغ عشق معمولی تقریبا 19 سانتی متر طول دارد. رنگ اغلب آن ها سبز چمنی با پیشانی زرد یا آبی آسمانی با پیشانی سفید است که در هر دو نوع خط های تیره ای از پشت سرشان تا انتهای بال هایشان کشیده شده است.

هر جفت مرغ عشق در لانه ای که در تنه ی درختان تو خالی می سازند زندگی می کنند. پرنده ی ماده بین 4 تا 6 تخم می گذارد. پرنده ی نر تا هنگامیکه جوجه ها و مادرشان در لانه هستند از آن ها مراقبت می کند و به آنها غذا می‌د‌‌هد. این پرنده همیشه هنگام خوردن و آشامیدن در حال چهچه زدن است. در حال حاضر مرغ عشق در محل های مخصوص تولید مثل در انواع رنگ های مختلف پرورش داده می شود.

 13-   green tree frog  محل اصلی زندگی قورباغه ی سبز در New South Wales و Queensland بیشتر در تالاب ها و دریاچه ها و رودخانه هاست. اما به تدریج با وسعت شهر ها، ساختمان سازی ها و آلوده شدن رودخانه ها، این زیستگاه های طبیعی از بین رفته است و امروزه بیشتر در باغچه ها و باغ ها زندگی می کنند و با انسان همزیستی دارند.

قورباغه ی سبز برای شکار حشرات، عنکبوت ها و کرم های خاکی از قدرت بینایی بسیار خوب و زبان چسبناک و بلندش استفاده می کند. این حیوان دو زیست در نوزادی دارای آبشش است و در بزرگسالی با شش تنفس می کند و قادر است هم در آب و هم در خشکی زندگی کند ولی فقط در خشکی شکار می کند. این نوع قورباغه تا 100mm رشد می کند و دارای پوستی نمناک، نرم و صاف است.

قورباغه های بزرگسال می توانند هم از طریق دهان و هم از راه پوست تنفس کنند. پاهای بلند آن ها برای پریدن مناسب است و در انگشتان به هم چسبیده خود مکنده هایی دارند که به آن ها در بالا رفتن کمک می کند. در بالای سر این قورباغه چشمانی وجود دارد که در شکار به آن ها کمک می کند و هنگامی که در آب هستند این چشم ها به وسیله ی پلک سومی محافظت می شود در هنگام خوردن غذا این چشم ها در داخل دهانش پنهان می شود.


Black Swan- 14 قوی سیاه تنها قوی بومی استرالیا است که در سال ۱۶۹۷ توسط دریانوردی به نام Willemدر غرب استرالیا کشف شد. قوی سیاه دومین پرنده ی سنگین دنیا است. این پرنده لانه اش را دور تخم هایش می سازد. لانه از یک دایره ی کوچک علف و یک دایره ی بزرگ تر از نی ساخته می شود.

قوی سیاه ۳ تا ۶ تخم سبز مایل به آبی می گذارد. این پرنده به صورت یک جفت و یا گروهای خانوادگی کوچک دیده می شود و غذای آن ها چمن، گیاهان سبز، حیوانات کوچک آبزی و همچنین حشرات است.

قوی سیاه 1.3 متر طول داره با گردنی قوس دار و بلند و نوکی قرمز که یک خطی سفید سر آن دیده می شود. وزن این پرنده 12 کیلو گرم و طول هر بالش تا ۶۰ سانتیمتر می رسد. بال های ضد آب این پرنده به وسیله ی قددی در زیر پوستش همواره چرب است و بدنش را خشک نگه می دارد. قوی سیاه می تواند برای ساعت ها در یک  سرعت ثابت ۵۰ کیلو متر در هر ساعت پرواز کند.


bilby- 15 در مناطق خشک استرالیا، مناطق بیابانی و نیمه بیابانی زندگی می کند. این حیوان هم مثل خرگوش برای زندگی در زمین حفره هایی به عمق دو تا سه متر حفر می کند تا از گرمای بیابان در امان باشد. bilby تمام روز را می خوابد و در شب برای شکار و تغذیه از لانه بیرون میرود. غذای این حیوان موریانه، مورچه، کرم و حشرات  است. البته گیاه خوار هم هست و می توانند از ریشه و ساقه ی گیاهان تغذیه کند.

bilby کیسه داری ظریف و کوچک است که پوستش با مو های بسیار نرم و بلند ابریشمی به رنگ خاکستری و آبی پوشانده شده است. سینه ای سفید رنگ و دمی بلند سیاه سفید دارند، همچنین گوش هایی بلندی دارند و حد اکثر به بزرگی خرگوش و گربه رشد می کند. bilby جزء حیوانات کیسه دار است و از آن جا که این حیوان در زمین حفاری می کند مثل سایر کیسه داران حفار، کیسه در عقب بدن قرار دارد تا در هنگام حفر گودال خاک و کثیفی در آن نریزد.

نسل این حیوان در حال انقراض است. زیرا به خاطر پوست زیبایش مورد توجه شکارچیان است و از طرفی دشمنان طبیعی مثل روباه و گربه دارد. از آن جا که غذای این حیوان آفت ها و حشرات است در گذشته این حیوان را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کردند.


/ 6 نظر / 651 بازدید
امین

این آخریه به درد من می خوره تا این حشرات کوچولو رو بخوره [نیشخند] فقط مشکل زمستون هست که غذا گیرش نمی اد [چشمک]

گلپر

من ماره رو دوست دارم[قلب]

الهام

سلام خانم دکتر با توجه به مطالبی که شما و دختر خانومتون مینویسند نمیدونم چرا مشتاق هم ببینمتون..یاشاسین اکرم خانم

پرنده آتش

وایییییییییییییییییییییییییی یاد قدیما بخیر

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345415161.73