افتخاری ديگر در پرونده ی علمی استراليا!

در حاليکه والدين استراليايي نگران سطح پايين آموزش فرزندانشان در مدارس مي باشند و اخيرا روند کيفي آموزش زير سوال رفته است، اخبار از کسب مهمترين جايزه ي رياضيات جهان توسط يک استراليايي خبر داد.
با شنيدن خبر اهداء جايزه ي نوبل رياضيات "فيلدز" به يک پرفسور جوان استراليايي قبل از هر چيز مشتاق بودم اصليت اين نخبه رياضيات را بدانم. در استراليا، شرقي ها در اين چنين صحنه هايي حضوری فعال دارند. چنانچه در مسابقات علمي که از تلوزيون پخش مي شود ظاهر نخبگان بيشتر چيني،  هندی و به طور کلي شبيه شرقي هاست.

استراليايي ها در امر آموزش نيز مثل ساير امورشان خيلي راحت برخورد مي کنند مخصوصا در دوره ي ابتدايي در عين اجباري بودن هيچ سخت گيري براي آموزش وجود ندارد و امتحان براي ورود به کلاس بالاتر نيز تا کلاس دهم از دانش آموزان به عمل نمي آيد.
اين شيوه ي آموزشي با وجودي که راه را براي تنبل پروري دانش آموزان بسيار باز مي گذارد از طرفي به خاطر وجود جذابيت ها و امکانات فراوان آموزشي مکان مناسبي براي رشد و فعاليت دانش آموزان فعال و ساعي مي باشد.
در اين ميان دانش آموزان شرقي که در خانواده به امر آموزششان بيشتر بها داده مي شود و خود نيز اهتمام بيشتري در يادگيري دارند براي رشد و پيشرفت فضاي مناسبي در اختيار دارند.

اين بار نيز افتخار کسب بالاترين مدال درياضيات که کارنامه ي علمي استراليا را مزين مي نمايد، توسط جوان 31 ساله استراليايي مي باشد که از مادر پدري چيني در شهر ملبورن متولد شده است.
"پرفسور تائو" که در 12 سالگي وارد دانشگاه شده موفقيت هاي زيادي در رياضيات به دست آورده است. او موفق به کشف راهي براي رمز گذاري در سيستم هاي بانکي و اطلاعاتي شده است. از ديگر تحقيقات مهم وي "درک معادلات حرکات پيچيده موج در محيط هاي فيزيکي" است.

/ 6 نظر / 52 بازدید
رامين

سلام. بايد قبول کرد که مديريت کشورهائی مثل استراليا امريکا و ... طوری هست که همواره آزادی رو به مردمشون ميدن و در عوض برای پيشرفت از هنديها چينی ها و کلا شرقيها استفاده ميکنند و نتيجه هم اين ميشه که اونا پيشرفت ميکنند و شرقيها هم عقب مونده تر ميشن.... جالب اينکه اکثر اين افراد شرقی دلايلی نظير عدم آزادی در آمد پائين فساد اداری و ... رو بهانه رفتن به اين کشورها ميدونن. ممنون که لينکم کردين

شرتو

سلام. خوبید؟ برام خيلی جالبه که تا کلاس دهم هيچ امتحان تغيير سطحی گرفته نميشه. نه به اين شوری ما! نه به بی نمکی اونا! اينجوری که خيلی وضع بچه ها ممکنه خراب باشه! اما خوب شرقی ها هم چون طعم محروميت رو چشيدن خوب ميدونن از اين آزادی‌ها چطور استفاده کنن.

شهربانو

سلام دوست جدید . از آشنائی با شما خوشحال شدم . اطلاعاتی کهدر مورد آموزش و پرورش استرالیا دادید ، برایم جالب بود . اگر در مورد دانشگاهشان نیز بنویسید ممنون می شوم .

یک ایرانی

سلام نه دوست عزيز اين طوری که شما نوشتيد نيست و من نمی دانم شما این اطلاعات را از کجا گرفتيد. بله امتحان به ان معنايی که در ايران وجود دارد برای مدارس ابتدايی (که در حال تغيير است) در اينجا نيست ولی اينقدر کار از دانش اموز می کشند که ... من بچه ام در اينجا به مدرسه می رود. هر دانش اموز موظف به تهیه مقاله و ارائه در کلاس است (بویژه از سال ۴ به بالا) و باید به صورت علمی در باره موضوع تحقیق و منابع مربوطه را ارائه کند. هر چند وقت یک بار ازمون به صورت مسابقه در همه زمینه های مربوط به درس به صورت گروهی برگزار می گردد. برای ثبت نام در مدارس درجه یک دانش اموز باید در یک امتحان جامع رقابت کند. تقریبا هر ۱۰ نفر تنها ۱ نفر می تواند وارد این مدارس شود. جالب اینکه حداقل ۲۰٪ از امتیاز کل مربوط به سطح سواد علمی در مدرسه قبلی که معلم و یا معلمین دانش اموز کتبا به مرکز مربوطه اعلام می کنند می باشد. شما طوری نوشتید انگار همه چیز سهل و ... متاسفانه وقت توضیح بیشتر ندارم ولی سیستم اموزشی انها بسیار پیشرفته و همیشه به روز می شود. به دلیل پیشرفته تر بودن مدارس اختصاصی و... بسیاری از خانواده ها درخواست سختگیری بیشتر در عمومی

اکرم

با توجه به این که دو فرزندم در یکی از مدارس دولتی ولونگنگ تحصیل میکنند وضعيت آموزش را به همین سادگی میبینم که گفتم. اخبار و مقالات هم که در جريانش هستيد ...خيلی وقت از اين بحث های مفصل در مورد آموزش نميگذرد... که گويا منتج به نتايجی هم شده و در خصوص بهبود نظام آموزشی تصميم گيری هایی نيز نموده اند. البته از آنجايی که نظام آموزشی واحدی بر قرار نیست بين مدارس تفاوت های چشم گيری وجود دارد. به عنوان مثال بين مدرسه گوينويل و مدرسه ی ولونگنگ که هر دو نيز دولتی می باشد در سطح آموزش و برخورد با دانش آموزان تفاوت بسيار است. امتحان برای تعيين کلاس نيست فقط نخبگان شناسايی می شوند. فشار و استرسی برای پيشرفت به وجود نمی آورند. بله دوست عزیز اینجا برای کسی که سهولت بخواهد همه چيز سهل است. در مورد مدارس استراليا قبلا مطالب بيشتری نوشته ام....

یک ایرانی

منضور من هم این نبود که این امتحان تعيين سطح است و يا قبولی يا ردی بلکه بهر حال يک مسيری است برای ارتقا و کمک به دانش اموز برای رقابت. بله فشار و استرسی برای پيشرفت و يا قبولی و ردی نيست ولی اين به معنای سهولت نیست. من در تمام دوران تحصيلی شاگرد ممتاز بودم و معدل دوران ابتدايی من اکثرا ۲۰ بود ولی صادقانه بگويم علارغم عدم مشکل درسی هنوز بعد از حدود ۳۵ سال از ان دوران احساس بدی از دوران امتحان دارم. اینجا همانطوری که فرمودید مدرسه با مدرسه فرق می کند و نطام ۱۰۰٪ واحدی نیست ولی تنها کسانی موفق به ادامه تحصیل در دانشگاه می شوند که از نظر علمی در یک حد مشخصی باشند. مدارسی را در سیدنی سراغ دارم که دانش اموز سال ۸ مجبور (با اجبار در ایران بسیار متفاوت!) به تهیه مقالاتی است که دانشجویان ما از تهیه ان عاجزند! منظور من عدم توانایی دانشجو و یا دانش اموز ایرانی نیست بلکه سیستم درست و برنامه ریزی شده اینجاست. ما در ایران از نظر تئوری بسیار قوی هسیتم ولی! در مدارس ما بیش از حد افراط می شود و دانش اموز به محض ورود به دانشگاه تخلیه و سیر نزولی پیدا می کنند.اعتقاد دارم که ایرانی ها مستعدترین مردم در یادگیری در جهانند.