روز عطار نیشابوری مصادف با کنکور دکترا

امروز را به نام عطار نیشابوری نامیده‌اند. عارف مستجاب‌الدعوه و صوفی منشانه‌ای که اشعار وی را تازیانه ی اهل سلوک می‌دانند.

سه مثنوی ارزشمند وی را آذریزدی مهربان در یاد و خاطر بچه‌های خوب جاودان کرد. آذریزدی با بازنویسی قصه‌های شیخ عطار، جلد ششم قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب را آفرید.

«منطق‌الطیر» منظومه‌ای تمثیلی با بیش از چهار هزار و ششصد بیت می‌باشد که موضوع آن کوشش مرغان در طلب سیمرغِ ناپیدا است. حالت مرغان کنایه‌ای‌ از سیر صوفی، و سیمرغ اشاره به خدا دارد. «الهی‌نامه» شامل گفت و شنودی بین خلیفه و شش پسر اوست. «مصیبت‌نامه» شرح درد و اندوه سالک است که حقیقت را می‌جوید و در هر گام ماتمی دارد و پایان راه او نیز جز حیرت و سرگشتگی نیست.  این سه مثنوی ساختاری قصه در قصه دارند و در چهارچوب اصلی داستان صد‌ها قصه‌ی فرعی کوتاه آمده است. عطّار، در این سه اثر که بیش از سایر کتاب‌های او مورد توجه آذریزدی در بازنویسی قرار گرفته است، با زبانی ساده و روان حقایق و معانی عرفانی را در قالب تمثیل و حکایت‌های خواندنی ریخته است. 

در خسرو نامه که منسوب به عطار است در باره‌ی این سه مثنوی چنین می‌خوانیم:

«مصیبت نامه کاندوه جهان است            الهی‌نامه کاسرار عیان است

... مصیبت نامه زاد رهروان است             الهی‌نامه کنج خسروان است

... مقامات طیور ما چنانست                  که مرغ عشق را معراج جان است»

____________

امروز امتحان کنکور دکترا برگزار شد..دروس تخصصی بسیار ساده و در حد لیسانس بود. حتی از امتحان کارشناسی ارشد هم ساده‌تر!! ای کاش کمی مطالعه کرده بودم. امیدوارم سال آینده هم سوالات به همین آسانی باشد. راستی تا یادم نرفته متن بالا بخشی از فصل پنجم پایان‌نامه ام است.

/ 5 نظر / 29 بازدید
پرنده آتش

سلام خواهری .... امسال قبولی من مطمئنم .. معذرت که رنجوندمت قبلا ...

پرنده آتش

سلام خانمی به خاطر شما رفتم تغییرش دادم .. نمیدونم دیده میشه تغییرات یا تا پست بعد باید صبر کرد. من نظرات رو پاک نمیکنم. اجازه میدی نگهش دارم ؟

احمد

تعطیل کردی وبلاگ نویسی را؟