The Simpsons

                                

يکي از پر بيننده ي ترين برنامه هاي تلويزيون در استراليا کارتون آمريکايي خانواده ي سيمسون است که سالهاست هفته اي شش روز، ساعت شش بعد از ظهر يعني پر بيننده ترين ساعات روز، پخش مي شود. اين جا تعطيلي ادارات ساعت 5 و تعطيلي مدارس و مهد کودک ها حول و حوش ساعت 3 بعد از ظهر است. بيشتر بچه ها علاقه ي خاصي به تماشاي آن دارند در حالي که موضوعاتش خانوادگي و گاهي مخصوص بزرگترهاست. داستان ها با پردازشي جذاب به همه ي مسائل روز، اعم از سياسي اقتصادي، مذهبي، اجتماعي و هر مسئله اي که ممکن است در زندگي پيش آيد، مي پردازند. شخصيت هاي اين کارتون آدم هايي با شکل و قيافه هاي کاريکاتوري و خنده دارند. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اين سريال آمريکايي براي سال هاي متمادي در اينجا روي صفحه مي باشد و مردم از کوچک و بزرگ، شخصيت هاي داستان را مي شناسند. در ميان بزرگ تر ها اين سريال محبوبيت ويژه اي دارد در عين حال بعضي اشاره به نامناسب بودن موضوعات و وجود معايب اخلاقي و رفتاري در آن دارند و صراحتا، مخالف پخش اين سريال در اين ساعت هستند. از بعضي استراليايي هايي که به نظرم مذهبي و خانواده دار هستند شنيدم که فرزندانشان اجازه ي ديدن اين برنامه را ندارند با وجودي که کد اين برنامه ممانعتي براي کودکان نشان نمي دهد. (در استراليا با شروع هر برنامه کد هاي مشخص آن به نمايش در مي آيد که نوع برنامه و مخاطبانش را مشخص مي کند به عنوان مثال برنامه هايي که داراي خشونت هستند با علامت "وي" و وجود صحنه هاي جنسي با علامت "اس" مشخص مي شود که با آمدن حرف "ام" در ابتدا کودکان و نوجوانان اجازه ي ديدن اين برنامه ها را نخواهند داشت)

 شخصيت هاي اصلي داستان خانواده ي سيمسون را، پدر، مادر و سه فرزند آن ها تشکيل مي دهد که در طول سال ها هيچ تغييري در شکل و سن آن ها رخ نداده است. دختر و پسر خانواده به دبستان مي روند و دختر کوچک تر که هميشه پستانک در دهان دارد تازه راه رفتن را آموخته است.

 بارت پسر خانواده با موهايي سيخ سيخ رو به بالا، با درسي ضعيف و رفتاري نامناسب در مدرسه و پدرش هومر که مردي چاق، کچل، شکمو، الکلي و بسيار تنبل است بيشتر داستان ها را مي آفرينند. با وجودي که جنبه ي منفي آن ها بسيار قوي و غير قابل انکار است داراي محبوبيت فراواني هستند. مارچ همسر هومر زني خانه دار، خانواده دار، صبور و منظم، داراي ويژگي هاي خوب اخلاقي مي باشد. هميشه هنگامي که شوهرش رو به روي تلويزيون قوطي بدست لم داده و مشغول خوردن است می توان او را در آشپز خانه مشغول کارهاي خانه ديد!! بهترين تفريحات هومر تماشاي تلويزيون و خوردن مشروبات الکلي است که تقريبا هر روز به اين خصلت ها اشاره مي شود. و در عوض هميشه از خانه داري و آشپزي همسرش نمادي مي توان يافت. با اين وجود که شوهر رفتار مناسب و در شان زن ندارد مارچ او را بسيار دوست داشته و به او احترام مي گذارد. شوهر هم با همه ي کارهاي ضد ارزشي که مي کند مردي خانواده دار معرفي شده است.

بچه ها نسبت به پدر و پدر بزرگ احترام زيادي قائل نيستند. پسر خانواده پدرش را هميشه با اسم صدا مي کند و گاهي به او فحش داده  يا حتي حرکات فيزيکي نا مناسبي بروز مي دهد، و گاها بچه ها براي تنبيه پدر را کتک مي زنند. ولي مادر از احترام بيشتري بر خوردار است. دختر خانواده بيشتر خصوصيات مادر را داراست و درس خوان و مودب (تر از برادرش) است.

مادر که خانه دار است، در بعضي قسمت ها به صورت اتفاقي يا خواسته، در جستجوي کار بيرون از منزل، شاغل مي شود. هر بار بعد از کسب موفقيت هاي بسيار و نشان دادن لياقتي بيش از حد انتظار در شغلش به اين نتيجه مي رسد که خانه داري برايش مناسب تر است. پدر سال هاست که در کارخانه ي توليد انرژي هسته اي مشغول کار است و با وجود همه ي بي مهارتي و ندانم کاري شخصيت محبوبي در محل کار دارد.

اين سريال سال هاي سال با همين شکل و با موضوعاتي بسيار جذاب، همه گير شده و در استراليا، با زبان طنز، نمايي از يک زندگي آمريکايي را به تصوير کشيده است.

/ 28 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دایی محسن

هاپوتی عزیز سلام ممنون بابت نظرات خوبت در مورد وبلاگم از اینکه به ما سر زدی ممنونم اما در مورد شهر (هر شهری که بتونم کار پیدا کنم) راستی چرا پست جدید نمی گذاریند من هر روز به این امد به شما سر می زنم

بی بی

سلام. خيلی تلاش کردم تا تونستم يک رنگ ملايم پيدا کنم که تا حدودی با صفحه هماهنگ باشه. از اين که اين مدت چشمتون خسته شد ولی باز هم خونديد ممنونم. خير پيش.

خاطراتچی

سلام به نظر شما زکات دانش ایرانیان خارج از کشور چیست؟

عيد گذشته را به شما تبريک می گم . متاسفانه مسائل غير اخلاقی در کارتونها در اينجا هم بيداد می کند که علاوه بر دين با فرهنگ ما ايرانيها در تضاد است . باید قدر برنامه سازان ایرانی را دانست هر چند که اشکالاتی داشته باشند . من این مشکل را با دختر کوچکم دارم نمی توانم از دیدن کارتون محرومش کنم چون جایگزینی ندارد ولی محدودش می کنم به بهانه اینکه چشمش ناراحت می شود و ... خدا خودش رحم کند راستی این کارتون را اینجا هم می گذارند ولی خوشبختانه بچه های من دوستش ندارند و نمی بینند خوب یکی کمتر بهتر.

فاطمه

سلام اکرم جان.خوشحال می شم به يست جديد من يه سری بزنی! شايد بخوای تو يه کار خوب شرکت کنی.موفق باشی

دايی محسن

سلام اولا تو رو خدا بلاگ آپ کن دوما اگه ممکنه در مورد شهری که توش زندگی ميکنيدو آيا اينکه کار توش پيدا ميشه حتی غير مرتبت و مخارج زندگی برام بنويسی ممنون و موفق باشی

دايی محسن

در مورد کامنت مينا خانم نظرات هر کس برای خودش مهم و محترم است شا يد نظرات شما هم به عقيده ديگران چرت باشد

ندا

من که این کارتونو ندیدم ولی این کارتون‌هایی که این جا سی دی‌هاش میاد واقعا جذاب هستن، این البته گذشته از مسائلی هست که در مورد این کارتون ها برای خود من هم حل نشده‌اند (شاید بعدا چیزی در این مورد بنویسم) اما عنصر جذابیت برای چیزی که برای سرگرمی ساخته شده واقعا مهمه و در این کارتون‌ها به حد اعلا وجود داره. راستی در مورد سریال پرستاران و واکنش خود استرالیایی ها به این سریال اگر فرصت داشتین بنویسین. آیا هنوز هم اون جا پخش می شه؟

قهوه چی

اونقدر تعريف کرديد که بايد برم ببينمش!! ميشه خيلی از اين سريالها رو دانلود کرد.