گیاهان زود بازده و کم دردسر

وجود حیاط و باغچه در منزل، نعمت بزرگی است که برخی افراد به دلیل مشغله‌ی بسیار به ارزش شگفت‌انگیز آن پی نبرده‌اند. بی شک رسیدگی به باغچه‌ها وقت و حوصله‌ی فراوانی می‌طلبد. برای نمونه سبزی‌کاری نیاز به خاک مغذی و مناسب و باغچه‌های یک دست و صاف همچنین شناخت و آشنایی با نحوه‌ی کاشت و آبیاری و مراقبت‌های دیگر دارد. به همین دلیل گروهی در همین مجتمع خودمان با وجود داشتن باغچه‌های بزرگ، از خیر سبزی‌کاری گذشته‌اند.

در مورد سبزی‌کاری شاید حق با ایشان باشد ولی باغچه‌ها را می‌توان با گیاهانی زیبا، کم‌هزینه و سودمند به سادگی سرسبز و دلچسب نمود. گل آفتابگردان و  چنبرخیار دو گیاه بسیار زود بازده هستند که کاشت آن‌ها نیاز به تخصص و رسیدگی ویژه‌ای ندارد.  بنا به تجربه‌ی ما آب و هوای زاهدان برای کشت این دو گیاه بسیار مناسب است.

آفتاب‌گردان رشد طولی بسیار سریعی دارد و برای پرکردن فضای عمودی حیاط مناسب است. قد گیاه تا بیشتر از دو متر هم می رسد و گل‌های آن زیبا است. در نهایت هم می‌توان از تخمه‌ی آن -اگر طوطی‌ها اجازه بدهند- استفاده کرد.

این گل‌ها از دو سه ماه پیش باغچه را زیبا کرده اند

به جز زیبایی و سایه، آمدن حشرات و پرندگان نیز از دیگر محاسن آن است.

چنبرخیار رشد عرضی بسیاری دارد و برای پر کردن فضای ماسه‌ای یا خاکی مناسب است. برای مثال اگر مجبور به زیبا سازی و پر کردن فضای خالی باغچه ظرف مدت دو سه هفته هستید کشت این گیاه راهگشا خواهد بود. برگ‌های بزرگ و گل های زرد رنگ گیاه، جنبه‌ی تزئینی به باغچه می‌دهد.

در این عکس تنها دو بوته‌ی چنبرخیار فضا را پر کرده است.

و البته خوردن چنبرخیار تازه هم خالی از لطف نیست.

/ 3 نظر / 522 بازدید
محمد

سلام وقتی عبارت "آیا شهر زاهدان مناسب زندگی است؟" رو در گوگل جستجو میکردم به وبلاگ شما رسیدم. مطالبتون رو مطالعه کردم و تمایل دارم همون سوالی رو که از گوگل پرسیدم از شما هم بپرسم. به نظر شما که تجربه زندگی در زاهدان رو دارید آیا برای افرادی که در مرکز ایران زندگی کردند، زندگی در زاهدان مناسب است؟ آیا شما از آمدن به زاهدان ژشیمون نیستید؟ این شهر با افراد غریبه چه طور برخورد میکنه؟ در ضمن مطلب "به یاد کودکی" بسیار دلنشین بود سپاس

رضا تقی پور

سلام به به چه باغچه قشنگی مشخصه آدمای خوش ذوقی بهش می رسن آفرین به این ابتکاروحوصله راستی چند وقتیه به وبلاگتون سر می زنم مطالب متفاوت وخوبی می زنین شادباشین - رضا تقی پور

علیزاد

منظور از چنبرخیار ، همون خیار چنبر نیست؟ گمون میکنم که ترک باشید و این ترکیب را برعکس میگید .نه؟