استفاده از وسائل گرمايي

فرق بسيار بارزي بين استفاده از وسائل گرمايي در ايران و استراليا وجود دارد.
در ولونگنگ کمتر خانه اي مي توان يافت که در ساخت آن مکان خاصي را براي نسب وسائل گرمايي يا سرمايي در نظر گرفته باشند.
در بيشتر خانه هاي شهر انرژي گرمايي از طريق برق تهيه شده و لوله کشي گاز که بعضي مکان ها از آن بهره مندند تنها تامين کننده ي انرژي براي اجاق خوراک پزي است.
بنابرين در بيشتر خانه ها براي گرما از وسائل الکتريکي مانند شوفاژ روغني و بخاري برقي استفاده مي شود.
به طور کلي استفاده از وسائل گرمايي در ولونگنگ محدود است. شايد بتوان عمده ي دلايل اين کم مصرفي را در موارد زير آورد.

* ولونگنگي ها نسبت به سرما حساسيت زيادي ندارند. مادران باردار توجه خاصي نسبت به پوشاندن شکمشان نداشته و در فصول معتدل و حتي کمي سرد بدون هيچ پوششي فرزندشان را آماده ي زندگي بسيار متفاوتي با آنچه ما آموخته ايم مي کنند.
 بعد از تولد هم بر تن نوزاد حداقل لباس ممکن را مي پوشانند. نه تنها فرزندانشان را قنداق نمي کنند که حتي کلاه موري نيز بر سر نوزادان نمي گذارند، در سنین کودکی هم در زمستان لباس زيادي بر تن نمي کنند و سرما را به عرق کردن در ميان شال و کلاه ترجيح مي دهند. بدين ترتيب به سرما عادت مي کنند.
* در ولونگنگ اثري از طبيعت خشن ايران نمي توان يافت. در تمام فصول سال زمين و درختان سبزند و هوا در بيشتر روز هاي سال معتدل است. در سردترين روز هاي زمستان نيز دماي هوا به زير صفر نمي رسد و خبري از بارش برف و يخبندان نيست. سرد ترين ماههاي سال يعني جوئن، جولاي و آگوست است که در روز هاي سرد حداقل دما 0 تا 5 درجه سانتيگراد است.
* از آنجا که هزينه ي مصرف برق بسيار سنگين است تنها در صورت نياز واقعي از وسائل گرمايي استفاده مي شود.
از راه هاي گوناگون هدر رفتن گرما در زمستان جلوگيري مي کنند. به عنوان مثال نصب پرده هاي ضخيم و بستن درزهاي در و پنجره، استفاده از کيسه ي آب گرم و لباس و کفش گرم (sleeper) در رختخواب تدابيري موثر در کاهش مصرف انرژي است.

/ 7 نظر / 16 بازدید
فاطمه

سلام...موضوعات بسيار جالبی در مورد وسايل گرمايی و ارتباط با مردم و مذهب متفاوت در استراليا مطرح کردی.استفاده کردم و لذت بردم.موفق باشی

رامين

سلام. همين الان داشتم خبر اينو ميخوندم که ايران بالاتزين مصرف سرانه سوخت در دنيا را داراست.در حالی که ميشه به راحتی و از راههای مقرون به صرفه از مصرف و در واقع هدر رفتن انرژی جلوگيری کرد. من خیلی وقته لينکتون کردم. سر بزنين به من موفق ياشين و خداحافظ

دختر بابا

سلام مامانی مامانی کارتون خوبه.

احمد

نظر قبلی رو فاطمه گفت من براش تایپ کردم. فاطمه گفت کارت عاليه. من هم با فاطمه موافقم. فاطمه اصرار داره که از اين شکلکا بازم بذاره...

خاطراتچی

سلام جالب بود اينجا توی هلند هم هلندی ها با کمال صرفه جويی منازلشان را گرم می کنند معمولا خانه هايشان سرد است شبها شوفاز ها را کم می کنند و ..

احمد

يادتون رفت بنويسيد که سال اول که اومديم استراليا توی سه ماهه ی زمستون ۷۲۰ دلار برق مصرف کرديم... تازه سرما هم ميخورديم!! و زمستون امسال مصرف برقمون در سه ماهه ی زمستون به سيصد دلار هم نرسيده و گرما هم خورديم!! ياد تبليغات تلويزيون ايران افتادم که ميگفت صرفه جويی کم مصرف کردن نيست درست مصرف کردن است. در ايران که بوديم تئوری صرفه جويي را شنيده بوديم و اينجا که آمديم عملا صرفه جويی را تمرين کرديم و ياد گرفتيم. ای کاش در ايران هم برق گران شود تا مردم عملا صرفه جويی را ياد بگيرند. ميشود. همين اتفاق خواهد افتاد. صبر کن نفت تمام بشود. مردم ياد خواهند گرفت که پوست پرتغال را هم برای تبديل به گرما نگه دارند و دور نريزند. آن روز دير نيست.

معلمی از بهشت

چه دنگ وفنگ داره.اينجا زمستونا بعضيا درجه بخاری و شوفاژ رو اون قدر بالا می برن که مجبور می شن پنجره رو باز کنن.ايننم الابته از وفور نعمته.